Wbrew pozorom każdy kryzys stanowi dla przedsiębiorcy najlepszą szkołę biznesu. To w obliczu nieprzewidywalności i niepewnej sytuacji, firmy szukają niestandardowych rozwiązań, które pozwolą im sprawnie działać. Jednym z nich jest automatyzacja procesów, która może zaoferować nieocenione wsparcie w ciężkich czasach.
W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób automatyzacja może wesprzeć Twoją firmę w trudnych czasach. Poznasz jej możliwości w zakresie oszczędzania czasu, rozwoju pracowników, budowania zespołu, minimalizacji kosztów, obsługi klientów, eliminacji tzw. papierologii i błędów oraz optymalizacji procesów. Każdy z tych obszarów zostanie przedstawiony w praktycznej i przystępnej formie, która może stanowić dla Ciebie inspirację i alternatywę do wdrażanych dotychczas procesów.
„Brakuje mi na to czasu”, „Zrobię to później”, „Gdybym miał/-a więcej czasu na pewno zrobiłbym/-abym to lepiej”. Znasz to? To właśnie czas stanowi największe ograniczenie dla wszystkich procesów przebiegających w firmie. Jego nieustanny brak powoduje, że poszczególne czynności są odkładane na później, kumulują się, a Ty i Twoi pracownicy nie możecie „wyrobić się” z nadmiarem obowiązków.
Zadania, których nie zdąży się wykonać w terminie, są często dopracowywane po godzinach i wymagają poświęcenia części wolnego czasu przeznaczonego na odpoczynek. W takiej sytuacji istnieje duże ryzyko, że dana czynność nie zostanie zrealizowana z należytą starannością, a przez to nie wygeneruje założonego przychodu.
Okazuje się, że w prosty sposób możesz odzyskać część czasu, którą pochłania wykonywanie codziennych czynności w firmie, poprzez ich automatyzację. Usprawniając najbardziej czasochłonne i powtarzalne zadania, zaoszczędzisz nawet kilkanaście godzin w skali miesiąca, a w skrajnych przypadkach nawet kilkadziesiąt.
Na liście takich czynności może się znaleźć zarządzanie płatnościami, organizowanie spotkań służbowych, obsługa delegacji, zarządzanie treściami w mediach społecznościowych, proces reklamacji, zatwierdzanie zadań, proces komunikacji wewnętrznej, obsługa techniczna, mailing, odzyskiwanie należności.
To tylko kilka propozycji procesów, które pomogą Ci zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu. Im większa złożoność procesu, tym więcej zyskasz dodatkowych godzin, które z powodzeniem możesz wykorzystać na rozwój swojej firmy. Mimo wszystko warto rozpocząć przygodę z automatyzacją od najprostszych czynności, które pozwolą Ci zrozumieć sposób działania i odzyskać niespodziewanie dużo czasu.
Aby zrozumieć, jakie oszczędności niesie za sobą usprawnianie poszczególnych procesów, warto przejść do przykładów, które przedstawią możliwości automatyzacji w praktyce. Na początku porównaj sposób określania czasu, w którym wykonywany jest dany proces przez człowieka oraz nowe technologie.
Praca wykonywana przez człowieka mieści się w konkretnych ramach czasowych i zwykle jest to cały etat, liczący 8 godzin, od poniedziałku do piątku. Oprócz tego czas pracy jest skrócony o regularne przerwy, dni wolne, zwolnienia lekarskie, płatne urlopy czy zdarzenia losowe.
Co jeżeli pracownik popełni błąd i wprowadzi do systemu nieprawidłowe dane np. niewłaściwy numer rachunku bankowego kontrahenta? Wtedy czas na wykonanie zadania momentalnie się wydłuża w wyniku konieczności naniesienia niezbędnych korekt czy poprawek. Zatem proces wykonywany przez człowieka jest w znacznym stopniu ograniczony czasowo.
Natomiast zautomatyzowane procesy przebiegają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku ze 100% dokładnością. Wniosek jest prosty: wszystkie czynności poddane automatyzacji, wykonywane są bezbłędnie oraz na bieżąco i bez przerwy, zgodnie z harmonogramem Twojej firmy.
Przeanalizuj konkretne możliwości automatyzacji. Jednym z najczęściej wykonywanych procesów w firmie, które można nazwać „pochłaniaczem czasu”, jest obieg dokumentów, zajmujący średnio kilka godzin miesięcznie. W tym obszarze może śmiało wkroczyć automatyzacja, dzięki której:
Zarządzanie firmą to również zarządzanie mediami społecznościowymi, które zajmuje zdecydowanie za dużo czasu. W jaki sposób możesz usprawnić ten proces?
Automatyzując obsługę mediów społecznościowych, zaoszczędzisz czas poświęcony na kilkadziesiąt kliknięć dziennie, związanych z logowaniem się do każdego konta, przełączaniem między interfejsami, kopiowaniem i wklejaniem osobno poszczególnych treści i dostosowaniem ich do rozmiaru zgodnego z tym, który obowiązuje na danym portalu. Oprócz tego możesz wygenerować raport, który pokaże Ci, w jaki sposób każdy post został odebrany przez użytkowników.
Dzięki temu rozwiązaniu zarządzanie treściami stanie się szybsze i prostsze. Obsługa mediów społecznościowych zazwyczaj łączy się z ich przeglądaniem, które rozprasza i odciąga uwagę od codziennych obowiązków, jednocześnie „odliczając” Twój czas. Jeden prosty interfejs, łączący wszystkie Twoje konta pozwoli Ci skupić się na wykonywanym zadaniu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach automatyzacji marketingu? Sprawdź 9 propozycji automatyzacji w jednym z poprzednich wpisów!
Zarządzanie zadaniami to następny przykład procesu, który po zautomatyzowaniu pozwoli Ci odzyskać znaczną część firmowego czasu. W jaki sposób? Usprawniając:
To rozwiązanie ułatwi Ci delegowanie zadań i bieżące monitorowanie postępów. Dzięki synchronizacji z innymi narzędziami zadbasz o odpowiedni przepływ informacji. W efekcie czas poświęcony na nadzorowanie i wykonanie poszczególnych zadań zostanie automatycznie skrócony.
Automatyzacja procesów spowoduje, że Twoi pracownicy nie będą już odpowiedzialni za wykonywanie części rutynowych i powtarzalnych obowiązków, które zwykle powodowały opóźnienia w wypełnianiu głównych zadań i wzrost niezadowolenia ze żmudnego charakteru czynności.
W jaki sposób możesz wypełnić powstałą „lukę czasową” w obowiązkach z korzyścią dla siebie i swojego zespołu? Zainwestuj ten czas w rozwój pracownika i szkolenia. Zaproponuj awans na podobnym stanowisku, zaoferuj objęcie opieki nad zespołem. Chodzi tutaj szczególnie o to, aby w miarę doszkalania się i nabywania przydatnych na danym stanowisku, pracownik mógł przejmować coraz bardziej odpowiedzialne zadania.
Patrząc na korzyści wdrożenia automatyzacji z dłuższej perspektywy, to przede wszystkim umożliwia pracownikowi rozwój zawodowy, wykorzystanie swojego potencjału, wzrost produktywności i generowanie dla Twojej firmy zdecydowanie wyższych przychodów.
Automatyzując najbardziej czasochłonne i powtarzalne czynności i jednocześnie delegując swoim pracownikom coraz ambitniejsze zadania, stworzysz silny i trwały zespół złożony wyłącznie z zaufanych osób, z którymi będziesz podejmował/-a wspólne działania ukierunkowane na rozwój firmy. Dzięki współpracy z zespołem zbudujesz długotrwałe i wartościowe relacje. Pamiętaj, że posiadanie zgranego zespołu zwiększa szansę na przetrwanie kryzysu.
Dla porównania, jeżeli Twoi pracownicy oprócz głównych obowiązków muszą zajmować się dodatkowo generowaniem raportów, odpisywaniem na maile czy umieszczaniem postów w mediach społecznościowych, to w ten sposób ograniczasz im możliwość realizacji wspólnych projektów, prowadzenia dyskusji czy omówienia przyszłej strategii rozwoju ze względu na brak czasu. Nadmiar codziennych obowiązków sprowadzi się do utrzymywania raczej obojętnych relacji.
Funkcjonowanie firmy wiąże się z generowaniem kosztów operacyjnych. Zautomatyzowane procesy pozwolą Ci zaoszczędzić rocznie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, zaczynając od kosztów materiałów, urządzeń, amortyzacji czy energii.
Proces obsługi klienta to najważniejszy, a zarazem najtrudniejszy proces, ponieważ od niego zależy sposób postrzegania firmy przez odbiorcę, który jest wyjątkowo wymagający i zabiegany. W związku z tym musisz dążyć do szybkiej i jednocześnie profesjonalnej obsługi. Jak tego dokonać? Spójrz na te przykłady:
Pomyśl ile pracy musi mieć osoba, zajmująca się obsługą klienta. Codzienne filtrowanie i odpisywanie na powtarzające się wiadomości, zarówno na poczcie, stronie, jak i na komunikatorze powoduje chaos i może doprowadzić do pomyłek, które klient może odebrać w negatywny sposób.
Wystarczy skorzystać ze wsparcia technicznego oferowanego przez zaprogramowane boty, które na podstawie przygotowanej listy pytań i wyczerpujących odpowiedzi pozwolą klientowi rozwiać wszelkie wątpliwości, związane z produktem.
Zastanów się, ile możesz stracić na relacji z klientem, jeżeli nie zareagujesz odpowiednio szybko na pojawienie się komentarza, zapytania czy opinii na temat firmy. Wystarczy, że wdrożysz zsynchronizowane np. z Twoją pocztą automatyczne powiadomienia o każdej nowej aktywności klienta. W ten sposób będziesz zawsze przygotowany/-a na każdą jego reakcję.
Automatyzacja procesów w firmie, związanych z obsługą klienta spowoduje, że będą oni usatysfakcjonowani z ekspresowej obsługi na wysokim poziomie, a Ty szybciej sfinalizujesz transakcję. W dłuższej perspektywie spowoduje to stworzenie własnej bazy stałych i lojalnych klientów, która z czasem będzie się jedynie powiększać.
Obieg dokumentacji w firmie to żmudny i czasochłonny proces. Generuje duże koszty, związane z wykorzystaniem materiałów (papier, toner, teczki, segregatory itp.), urządzeń (drukarka, ksero, skaner), czy zużyciem energii elektrycznej. Zajmuje również przestrzeń, którą mógłbyś zaprojektować i wykorzystać w efektywniejszy sposób.
Obsługa dokumentacji stanowi dodatkowy obowiązek dla Ciebie i Twoich pracowników. Powoduje chaos i przestój priorytetowych zadań. Wiąże się z kontrolą wykonania oraz ryzykiem popełnienia błędów.
Praca z fizyczną dokumentacją to też narażenie na niebezpieczeństwo poufnych danych firmowych poprzez nieograniczony dostęp do nich, ponieważ faktury, raporty czy sprawozdania leżą często na biurku. Oprócz tego wszelkie dokumenty mogą się zgubić lub ulec zniszczeniu.
Wdrażając technologię, która będzie zarządzać dokumentacją w specjalnie zaprojektowanym systemie, ograniczysz niepotrzebne koszty, oszczędzisz czas, zyskasz wygodę oraz bezbłędność i bezpieczeństwo procesu.
Rutynowe i powtarzalne procesy wykonywane przez ludzi są szczególnie podatne na błędy, które mogą powodować straty finansowe, niezadowolenie klienta czy mniejszą produktywność. Wszelkie poprawy czy korekty pochłaniają również mnóstwo czasu.
Wygenerowanie przelewu za fakturę na błędną kwotę lub inne dane może skutkować postrzeganiem firmy przez kontrahenta jako nierzetelnej. Na podstawie faktur sprzedaży, znajdujących się w Twoim systemie możesz łatwo tworzyć automatyczne przelewy bez obaw o dokonanie pomyłki.
Stworzenie sprawozdania finansowego, raportu czy faktury zawierającej błędy wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ten sam dokument pozbawiony jakichkolwiek błędów możesz tworzyć automatycznie na podstawie arkusza kalkulacyjnego w Excel'u czy zamówienia, znajdującego się w wewnętrznym systemie.
Wdrażając automatyzację nie musisz kontrolować pojawienia się błędów, ponieważ wszystkie procesy przebiegają prawidłowo w tle. To sprawia, że wszystkie zadania są wykonywane sprawnie, a obsługa klienta jest zawsze na najwyższym poziomie.
Każde wdrożenie automatyzacji poprzedza tzw. mapowanie procesów. Polega ono na uporządkowaniu wszystkich etapów, opisaniu sposobów działania, sprawdzeniu, w jaki sposób przebiega dany proces w praktyce. Dodatkowo mogą być prowadzone rozmowy z twórcami procesów czy pracownikami odpowiedzialnymi za wykonywanie zadań.
Następnie istniejące procesy przedstawione są w formie mapy, za pomocą której łatwiej znajdziesz wszelkie niedociągnięcia i słabe punkty procesów oraz z powodzeniem je zoptymalizujesz, dzięki czemu będą przebiegały poprawnie. Jeśli zdecydujesz się na automatyzację, to dzięki wcześniejszemu mapowaniu oraz optymalizacji procesy będą przebiegały sprawnie i bezbłędnie.
Przykład? Proces zatrudniania i wdrażania nowych pracowników obejmuje wiele czynności, takich jak uzupełnienie formularzy, organizowanie szkoleń, gromadzenie odpowiednich dokumentów, przydzielanie mentorów czy przygotowanie stanowiska.
Aby te etapy przebiegały sprawnie, należy je najpierw przeanalizować, a jeżeli występują niedociągnięcia, zoptymalizować. To stanowi podstawę do wdrożenia automatyzacji. Pamiętaj, że wyłącznie poprawnie działający proces można skutecznie zautomatyzować.
Etap kompleksowej analizy wszystkich procesów w firmie oraz przedstawienia ich w postaci przystępnej mapy stanowi dla firmy istotną wartość. Pozwala poukładać wszystkie czynności w logiczną całość oraz wskazać te obszary, które wymagają natychmiastowego zoptymalizowania oraz zautomatyzowania. To szczególnie ważne z punktu widzenia kryzysu, ponieważ wyłącznie poprawnie działający oraz sprawny proces może generować zyski i „zatrzymać” klientów.
Podsumowując, automatyzacja stanowi jedno z najlepszych rozwiązań, które umożliwi Ci przezwyciężenie kryzysu. Pozwala usprawnić powtarzalne i rutynowe czynności w Twojej firmie. Dzięki niej możesz:
Automatyzacja procesów biznesowych to szereg korzyści, polegających na oszczędności czasu i pieniędzy oraz optymalizacji różnych aspektów działania firmy. Pamiętaj jednak o tym, że nie musisz brać naszego słowa za pewnik. Chcemy dać Ci możliwość bezpośredniego doświadczenia tych korzyści.
Zapraszamy Cię do skorzystania z naszej bezpłatnej, 30-minutowej konsultacji. Podczas rozmowy nasz doświadczony specjalista od automatyzacji procesów biznesowych pomoże Ci zrozumieć, jakie procesy w Twojej firmie nadają się do automatyzacji i jakie korzyści możesz z tego wynieść. Nie czekaj – wypełnij poniższy formularz, przygotuj ewentualne pytania i umów konsultację z nami!
Powiedz nam o swojej działalności, procesach i potrzebach, a my podpowiemy jak automatyzacja może wesprzeć codzienną pracę Twojego zespołu.
Wyjaśnimy Ci jakie są możliwości, jak działamy i odpowiemy na wszystkie pytania. Po wypełnieniu formularza Bartek skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
Na co zwrócić uwagę, aby efektywnie współpracować z firmą wdrażającą automatyzację i zapewnić najlepsze warunki do jej wdrożenia?
Chcesz zautomatyzować swoją firmę? Zobacz, jak wygląda cały proces – od bezpłatnej konsultacji, aż po skuteczne wdrożenie.
Dowiedz się, jakie sygnały wskazują, że warto zautomatyzować procesy w Twojej firmie, aby zwiększyć efektywność i skalowalność działalności.
Od czego zacząć i jak rozpoznać procesy nadające się do zautomatyzowania? Zobacz, na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
Dowiedz się, jak automatyzacja windykacji usprawnia proces odzyskiwania należności i poprawia płynność finansową, minimalizując jednocześnie koszty operacyjne.
Chcesz przyspieszyć sprzedaż i zoptymalizować pracę w CRM? Zobacz jak działa taki system n autopilocie!
Dowiedz się, jak integracja AI z automatyzacją nie tylko usprawnia codzienną pracę, ale również przyczynia się do zwiększenia produktywności, redukcji kosztów i poprawy obsługi klienta.
Jak dzięki automatyzacji można osiągnąć więcej przy mniejszym nakładzie pracy i zasobów? Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja zwiększa sprzedaż w firmie.
Automatyzacja to przede wszystkim przyspieszenie procesów i wzrost efektywności. A jak wpływa na poziom kontroli nad firmą?
Chcesz wdrożyć w swojej firmie pierwszą automatyzację, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź ranking najlepszych narzędzi no-code do automatyzacji!
Dowiedz się, jak efektywnie wdrożyć automatyzację w pracy zdalnej, by zwiększyć produktywność, oszczędzić czas i poprawić komunikację Twojego zespołu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak firma może działać „na autopilocie”? Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o automatyzację!
Chcesz wykorzystać pojawiające się możliwości i zastanawiasz się, jak wdrożyć pierwszą automatyzację w swojej firmie? Zrób to w pięciu krokach!
Obawy o to, że rozwój technologii spowoduje wzrost bezrobocia, pojawiają się coraz częściej. Czy automatyzacja zmieni rynek pracy i doprowadzi do zwolnień?
Czym jest automatyzacja procesów biznesowych? To najlepszy sposób na to, aby zoptymalizować firmę, zaoszczędzić czas i pieniądze, a dzięki temu zyskać przewagę rynkową!
Mapa procesów to podstawa przy optymalizowaniu firmy. Dowiedz się, jak mapowanie procesów biznesowych zwiększa efektywność automatyzacji i zobacz, od czego zacząć!
BPA vs RPA: Poznaj różnice między robotyzacją a automatyzacją procesów biznesowych i zobacz, jak technologia pozwoli Twojej firmie wyprzedzić konkurencję!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych i wyeliminować ryzyko ujawnienia dokumentów? Kluczem do ochrony Twojej firmy jest automatyzacja procesów biznesowych!
Jak automatyzacja onboardingu klientów może usprawnić pracę Twojego zespołu? Sprawdź wszystkie korzyści!
Automatyzacja i customowe dashboardy to przede wszystkim zwiększenie efektywności pracy Twojego zespołu. Sprawdź, jak możemy Ci w tym pomóc!
Automatyzacja księgowości pozwala firmom oszczędzać czas, zwiększać płynność finansową i eliminować popełniane błędy. Dowiedz się jak ją wdrożyć!
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz usprawnić proces zarządzania zasobami ludzkimi? Przekonaj się, jakie korzyści daje automatyzacja procesów HR.
Stawiasz na pierwszym miejscu jakość swoich usług? Sprawdź, jak automatyzacja procesów biznesowych może wesprzeć Cię w tym zakresie.
Wybór odpowiednich narzędzi do automatyzacji to jeden z pierwszych kroków w procesie usprawniania firmy. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę!
Czy automatyzacja się opłaca? Z pewnością może przynieść wiele korzyści dla firm, ale należy pamiętać, że nie powinno się jej wprowadzać bezrefleksyjnie.
Rozważasz usprawnienie codziennej pracy - swojej i zespołu? Sprawdź, czy automatyzacja firmy to dobry pomysł, biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby.
Rozwój branży OZE wymaga sprawnej komunikacji z zainteresowanymi osobami. Dowiedz się, w jaki sposób obsługa klienta w OZE może ulec znacznej poprawie.
Wzrost popytu na alternatywne źródła energii wymaga sprawnego zarządzania procesami w firmie. Sprawdź, jak efektywnie prowadzić sprzedaż w OZE.
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz ograniczyć liczbę powtarzalnych czynności i jednocześnie osiągać satysfakcjonujące wyniki w firmie? Postaw na sprawdzone narzędzia i przekonaj się, które z nich mogą wnieść realną wartość dla Twojego biznesu.
Poświęcasz mnóstwo cennego czasu na własnoręczne przygotowywanie dokumentów, indywidualnie dla każdego klienta? Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja tworzenia umów i ofert może wesprzeć Cię w tym procesie.
Zastanawiasz się, w jaki sposób procesy w Twojej firmie mogą przebiegać sprawniej i tym samym przyciągać większą liczbę klientów? Postaw na technologiczne wsparcie i sprawdź, czy automatyzacja jest rozwiązaniem dla Ciebie.
Komunikacja z klientem wymaga zarówno zaangażowania, jak i szybkiej reakcji, co jest zazwyczaj trudne do osiągnięcia. Sprawdź, jak działa obsługa na autopilocie i dlaczego może okazać się dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy.
Niedziałające procesy firmowe to strata pieniędzy, czasu i często klientów. Może temu zapobiec automatyzacja procesów w firmie. Dowiesz się o niej w tym artykule, a także poznasz jej wady i zalety.
Sprawna i równocześnie wydajna współpraca zespołu marketingowego jest kluczowa w rozwoju firmy. Sprawdź, w jaki sposób działa automatyzacja w marketingu i dlaczego warto ją wdrażać!
Ostatnie lata nas nie rozpieszczają – pandemia, lockdown, inflacja. Pojawia się coraz więcej głosów o zbliżającej się recesji. Jak oszczędzać pieniądze? Jak przygotować firmę na kryzys?
Zadowolony i powracający klient to dla firmy największa wartość, która jest w praktyce niełatwa do osiągnięcia. Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja w sprzedaży może usprawnić codzienne czynności i tym samym wpłynąć na osiąganie lepszych wyników.
Poprawnie działające w firmie procesy decydują o jej nieustannym rozwoju. Sprawdź czym jest optymalizacja procesów biznesowych i jakie korzyści może Ci przynieść.
W wyniku inflacji oraz wizji zbliżającej się recesji większość firm walczy o przetrwanie na rynku. Sprawdź, jakie możliwości ma automatyzacja i w jaki sposób może wesprzeć Cię w kryzysie.
Potrzeby nowoczesnego klienta sprowadzają się do następującego hasła: „szybko, łatwo i wygodnie”. W ten sam sposób musi działać Twoja firma. Aby było to możliwe poszczególne etapy procesu muszą być zgrane i sprawne.
Automatyzować możesz praktycznie każdą czynność – od wyszukiwania danych i tworzenia dokumentacji i raportów, aż po wdrażanie nowych pracowników czy obsługę klienta. Warunek jest jeden: proces musi bazować na szeroko pojętych danych.
Spróbujmy zatem poznać bliżej automatyzację procesów. Automatyzować możemy każdy proces – łatwy, trudny, krótki, długi, ale musi on opierać się na DANYCH, a nie kreatywności czy wyobraźni (od tego są ludzie).