Rekrutacja i onboarding pracowników, pozyskanie nowych klientów, zwroty i reklamacje, marketing – to wszystko to złożone procesy. Im bardziej dane działanie jest skomplikowane, tym większe ryzyko, że zostanie źle ułożone i zaplanowane. Niedziałające procesy firmowe to strata pieniędzy, czasu i często klientów. Może temu zapobiec automatyzacja procesów w firmie. Dowiesz się o niej w tym artykule, a także poznasz jej wady i zalety.
W firmie istnieje wiele procesów: są krótsze, mające zaledwie kilka kroków, ale są także dłuższe i wpływające na przyszłość przedsiębiorstwa. Większość z tych działań można zautomatyzować. Dzięki temu ograniczymy powtarzalne, niewymagające kreatywności zadania, zredukujemy możliwość popełnienia błędów oraz oszczędzimy czas i pieniądze.
Jak procesy można zautomatyzować?
Każdą powtarzalną czynność, która bazuje na danych, da się poddać automatyzacji. Może to być m.in.:
oraz wszystkie inne, indywidualne dla każdej firmy procesy, które zawierają powtarzalny element.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Czym jest i jak działa automatyzacja procesów w firmie?
Firma jest na rynku od kilku lat i zatrudnia kilkunastu pracowników. Każdy pracuje według ustalonego odgórnie schematu, nikt wcześniej nie rozplanował pracy – wszystkie procesy pojawiły się „naturalnie”.
Tak działa duża większość firm. Z jednej strony wydaje się, że to dobrze, bo działają według swojego planu, bez narzuconych ram. Jednak z drugiej strony może być to problematyczne, bo niedziałające procesy biznesowe nie są naprawiane, a ciągle powtarzane.
Problem staje się poważniejszy, kiedy rośnie liczba niezadowolonych klientów. Opóźnienia i nieterminowość, brak szybkiego kontaktu, niesprawny obieg dokumentów, długi czas oczekiwania – to jedne z wielu wyników źle działających procesów.
Pamiętaj, że automatyzacja nie jest idealnym rozwiązaniem – nie pomoże, kiedy proces jest źle zaplanowany. Dlatego przed rozpoczęciem prac należy dokonać analizy procesów biznesowych w swojej firmie. Zawsze możesz umówić się z nami na darmową konsultację. Jako Let’s automate chętnie pomożemy w zakresie mapowania i optymalizacji procesów, a przy tym przygotujemy dla Ciebie gotowe pomysły na automatyzację.
Może pomyślisz: „Moja firma nie jest duża, raczej nie potrzebuję automatyzacji procesów, bo nasze działania są na lokalną lub małą skalę”. To nie jest prawda!
Każde przedsiębiorstwo, a nawet jednoosobowa działalność gospodarcza, ma zestaw działań, które można poprawić, ułatwić i zautomatyzować. Automatyzacja procesów nie jest tylko dla dużych firm i to staramy się udowodnić naszymi działaniami.
Pozytywne skutki zastosowania automatyzacji widać już po zaledwie kilku dniach. Kiedy oddajemy gotowe rozwiązanie w ręce klientów, nikt nie chce wracać do swoich starych programów i zawiłych procesów.
W skali tygodnia możesz tracić nawet kilkanaście godzin na powtarzalne czynności. Pomyśl, ile czasu w ciągu miesiąca zajmuje Ci np. dodawanie postów na social media, wysyłanie oferty lub edycja umowy? Te wszystkie czynności można zautomatyzować i wykonywać w krótszym czasie – będą trwały kilka sekund, a Ty zobaczysz efekt. Po wyeliminowaniu czasochłonnych procesów zyskuje się przestrzeń na nowe zadania i wyzwania.
Pomyłki zdarzają się każdemu, a niestety niektóre z nich mogą mieć bardzo poważne skutki. Niepoprawnie wystawiona faktura, zgubione dokumenty, nieterminowa płatność – takie błędy mogą zestresować niejedną osobę. Natomiast automatyzacja procesów biznesowych działa bezbłędnie oraz na bieżąco i bez przerwy, zgodnie z harmonogramem Twojej firmy.
Kiedy skorzystasz z narzędzi usprawniających kontakt z klientem (np. chatbot), to oszczędzisz czas na odpowiadaniu na podstawowe pytanie takie jak: godziny otwarcia, koszt dostawy, adres siedziby, dane do faktury. Obsługa klienta może być również szybsza, dzięki m.in. automatycznemu wystawianiu faktur lub zautomatyzowanemu procesowi zwrotu produktów.
Możliwość otrzymania prawie natychmiastowej odpowiedzi lub dynamiczny proces zakupowy – to pozytywnie wpłynie na zadowolenie klienta.
Podczas obsługi klienta powstaje wiele dokumentów – umowy, faktury, briefy, prezentacje. W każdym z tych plików są zawarte ważne i przydatne informacje. Kiedy posiadasz system, który pozwala na przechowywanie, kategoryzowanie oraz udostępnianie dokumentów to masz wszystko pod kontrolą. Dobry obieg informacji pozwala na zminimalizowanie sytuacji, kiedy klient musi po raz kolejny wysyłać do Ciebie dokumenty. W sytuacjach kryzysowych, jak zgubienie faktury, możesz ją szybko znaleźć i ponownie przesłać.
Oszczędność czasu, mniejsza możliwość na popełnianie błędów, szybsza obsługa klienta, a także dobry obieg informacji – to wszystko sprawia, że automatyzacja minimalizuje koszty pracy. Nie tracisz pieniędzy na niedziałające procesy, a powtarzalne zadania dzieją się automatycznie.
Długie, prawie niekończące się procesy opóźniają pracę, ale także rozwój Twojej firmy. Denerwują się zarówno pracownicy, jak i klienci. Systemy automatyzacji mogą usprawnić działanie firmy, a to pozwoli Ci na zwinną, efektywną pracę. Skróci się czas każdego wykonywania danego zadania, proces decyzyjny zostanie skrócony, a poszczególne czynności będą działy się w tle.
Wielkim plusem automatyzacji jest również dopasowywanie się do użytkowników. Odpowiada na ich problemy i daje rozwiązania szyte na miarę.
W połączeniu ze zwinną pracą, odzyskanym czasem i ograniczonymi kosztami automatyzacja daje więc niesamowite możliwość skalowania, co pozwoli wznieść Twój biznes na zupełnie nowe poziomy.
Wszystko ma swoje plusy i minusy – również automatyzacja. Wady w tym wypadku są jednak kosztem, jaki należy ponieść, aby skorzystać z zalet.
Automatyzacje w zdecydowanej większości wykorzystują narzędzia low-code, no-code. Często wymaga to połączenia kilku programów w celu zbudowania rozwiązania dopasowanego do potrzeb.
Samodzielne zajmowanie się automatyzowaniem procesów w firmie wymaga bardzo dobrej znajomości narzędzi, a także pozostawania na bieżąco z nowościami na rynku. Zdobywanie wiedzy i trzymanie „ręki na pulsie” może zabierać za dużo czasu, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów od automatyzacji.
Od kilku lat poświęcałeś/-aś wiele godzin na wykonywanie powtarzalnych zadań, a teraz masz je z dnia na dzień oddać robotowi? Czy program zrobi to tak samo dobrze, jak Ty? Takie myśli mogą się pojawić, dlatego trzeba wiedzieć, że wprowadzenie automatyzacji procesów wiążę się ze zmianami - nie tylko samych procesów, ale także działania i sposobu myślenia.
Gotowość na zmiany to ważny aspekt, o który warto zadbać przed rozpoczęciem pracy nad zautomatyzowaniem procesów.
Częstym powodem, który przekonuje, aby pozostać przy starych programach oraz narzędziach jest przyzwyczajenie i pozostawanie w strefie komfortu. Wiesz, czego od nich wymagać, co mogą zrobić oraz ile będą Cię kosztować.
Automatyzowanie procesów wiążę się z koniecznością początkowej inwestycji – finansowego nakładu, ale także Twojego czasu. W porównaniu do korzystania z aktualnego rozwiązania automatyzacja będzie wymagała od Ciebie „wkładu własnego”. Chociaż jej wdrożenie jest dużą inwestycją, to oczywiście z czasem zwróci się w postaci uwolnienia od wielu powtarzalnych zadań, wprowadzenia lepszej obsługi klienta, dobrego obiegu informacji i dokumentów.
Automatyzacja, jak każde nowe rozwiązanie, wymaga odpowiedniego przeszkolenia Ciebie oraz Twojego zespołu, który będzie z nią na co dzień pracował. Nie jest to jednak proces długotrwały, a ekspresowe wdrożenie w nowe, intuicyjne narzędzia. W końcu automatyzacja ma być dla Twojej firmy ułatwieniem, a nie nowym problemem.
W Let’s automate skupiamy się na tym, aby nowe narzędzie było dostosowane do Twojej firmy i maksymalnie proste w obsłudze. Dostarczamy poradniki, które przedstawiają wszystkie opcje, ścieżki oraz wypracowane rozwiązania.
Należy pamiętać, że nawet najbardziej zaawansowana technologia nie zastąpi człowieka o wysokich kwalifikacjach (przynajmniej dzisiaj ;)). To jest jednocześnie wada i zaleta. Jesteśmy znacznie bardziej spostrzegawczy niż maszyna, a także możemy elastyczniej reagować na wydarzenia. Jednocześnie częściej popełniamy błędy i mamy fizyczne ograniczenia (dostępność 8 godzin, 5 dni w tygodniu, a maszyna 24 godziny, 7 dni w tygodniu).
W kontakcie z klientem nie da się zastąpić człowieka – osoba po drugiej stronie zauważy, że rozmawia z robotem, nawet przy obecnych możliwościach nowych technologii. Jednak to automatyzacja szybciej, sprawniej i bez pomyłki wystawi setki faktur, czy odpowie na najprostsze, powtarzające się wątpliwości.
Podsumowując, automatyzacja procesów w firmie ma swoje zalety i wady. Pozytywne strony wykorzystania automatyzacji przeważają jednak szalę znacząco. Odciążenie od powtarzalnej pracy, obniżenie kosztów i oszczędność czasu – to pokazuje, że automatyzacja ma za zadanie, jak najbardziej pomóc i ułatwić pracę. Istnieją również minusy tego rozwiązania (nie zamierzamy ich ukrywać), ale trzeba pamiętać, że są one kosztem czerpania pełnych możliwości i korzyści z nowych rozwiązań.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wdrożenie automatyzacji może usprawnić Twoją firmę? Skorzystaj ze znajdującego się poniżej formularza – podaj niezbędne informacje, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą telefonicznie. W czasie 30-minutowej rozmowy poznamy Twoje potrzeby i zidentyfikujemy obszary, które z powodzeniem możemy zautomatyzować. Nie czekaj, umów się na darmową konsultację!
Powiedz nam o swojej działalności, procesach i potrzebach, a my podpowiemy jak automatyzacja może wesprzeć codzienną pracę Twojego zespołu.
Wyjaśnimy Ci jakie są możliwości, jak działamy i odpowiemy na wszystkie pytania. Po wypełnieniu formularza Bartek skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
Jak uniknąć pułapek w automatyzacji? Dowiedz się, jak skutecznie wdrażać nowe technologie, unikać błędów i w pełni wykorzystać potencjał automatyzacji w swojej firmie.
Dowiedz się, jak nowoczesne technologie wspierają zrównoważony rozwój, redukując odpady, optymalizując zużycie surowców i poprawiając efektywność transportu.
Dowiedz się, jak zautomatyzować firmę niższym kosztem, minimalizując wyjątki w procesach i standaryzując działania.
Dowiedz się, jak model Automation as a Service (AaaS) rewolucjonizuje sposób, w jaki firmy optymalizują procesy biznesowe.
Kiedy warto zainwestować w dedykowany system automatyzacji? Dlaczego gotowe rozwiązania mogą nie wystarczać?
Chcesz wiedzieć, kto stoi za kulisami i sprawia, że firmy naszych klientów zaczynają działać na autopilocie? Poznaj nasz zespół!
Na co zwrócić uwagę, aby efektywnie współpracować z firmą wdrażającą automatyzację i zapewnić najlepsze warunki do jej wdrożenia?
Chcesz zautomatyzować swoją firmę? Zobacz, jak wygląda cały proces – od bezpłatnej konsultacji, aż po skuteczne wdrożenie.
Dowiedz się, jakie sygnały wskazują, że warto zautomatyzować procesy w Twojej firmie, aby zwiększyć efektywność i skalowalność działalności.
Od czego zacząć i jak rozpoznać procesy nadające się do zautomatyzowania? Zobacz, na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
Dowiedz się, jak automatyzacja windykacji usprawnia proces odzyskiwania należności i poprawia płynność finansową, minimalizując jednocześnie koszty operacyjne.
Chcesz przyspieszyć sprzedaż i zoptymalizować pracę w CRM? Zobacz jak działa taki system n autopilocie!
Dowiedz się, jak integracja AI z automatyzacją nie tylko usprawnia codzienną pracę, ale również przyczynia się do zwiększenia produktywności, redukcji kosztów i poprawy obsługi klienta.
Jak dzięki automatyzacji można osiągnąć więcej przy mniejszym nakładzie pracy i zasobów? Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja zwiększa sprzedaż w firmie.
Automatyzacja to przede wszystkim przyspieszenie procesów i wzrost efektywności. A jak wpływa na poziom kontroli nad firmą?
Chcesz wdrożyć w swojej firmie pierwszą automatyzację, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź ranking najlepszych narzędzi no-code do automatyzacji!
Dowiedz się, jak efektywnie wdrożyć automatyzację w pracy zdalnej, by zwiększyć produktywność, oszczędzić czas i poprawić komunikację Twojego zespołu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak firma może działać „na autopilocie”? Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o automatyzację!
Chcesz wykorzystać pojawiające się możliwości i zastanawiasz się, jak wdrożyć pierwszą automatyzację w swojej firmie? Zrób to w pięciu krokach!
Obawy o to, że rozwój technologii spowoduje wzrost bezrobocia, pojawiają się coraz częściej. Czy automatyzacja zmieni rynek pracy i doprowadzi do zwolnień?
Czym jest automatyzacja procesów biznesowych? To najlepszy sposób na to, aby zoptymalizować firmę, zaoszczędzić czas i pieniądze, a dzięki temu zyskać przewagę rynkową!
Mapa procesów to podstawa przy optymalizowaniu firmy. Dowiedz się, jak mapowanie procesów biznesowych zwiększa efektywność automatyzacji i zobacz, od czego zacząć!
BPA vs RPA: Poznaj różnice między robotyzacją a automatyzacją procesów biznesowych i zobacz, jak technologia pozwoli Twojej firmie wyprzedzić konkurencję!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych i wyeliminować ryzyko ujawnienia dokumentów? Kluczem do ochrony Twojej firmy jest automatyzacja procesów biznesowych!
Jak automatyzacja onboardingu klientów może usprawnić pracę Twojego zespołu? Sprawdź wszystkie korzyści!
Automatyzacja i customowe dashboardy to przede wszystkim zwiększenie efektywności pracy Twojego zespołu. Sprawdź, jak możemy Ci w tym pomóc!
Automatyzacja księgowości pozwala firmom oszczędzać czas, zwiększać płynność finansową i eliminować popełniane błędy. Dowiedz się jak ją wdrożyć!
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz usprawnić proces zarządzania zasobami ludzkimi? Przekonaj się, jakie korzyści daje automatyzacja procesów HR.
Stawiasz na pierwszym miejscu jakość swoich usług? Sprawdź, jak automatyzacja procesów biznesowych może wesprzeć Cię w tym zakresie.
Wybór odpowiednich narzędzi do automatyzacji to jeden z pierwszych kroków w procesie usprawniania firmy. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę!
Czy automatyzacja się opłaca? Z pewnością może przynieść wiele korzyści dla firm, ale należy pamiętać, że nie powinno się jej wprowadzać bezrefleksyjnie.
Rozważasz usprawnienie codziennej pracy - swojej i zespołu? Sprawdź, czy automatyzacja firmy to dobry pomysł, biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby.
Rozwój branży OZE wymaga sprawnej komunikacji z zainteresowanymi osobami. Dowiedz się, w jaki sposób obsługa klienta w OZE może ulec znacznej poprawie.
Wzrost popytu na alternatywne źródła energii wymaga sprawnego zarządzania procesami w firmie. Sprawdź, jak efektywnie prowadzić sprzedaż w OZE.
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz ograniczyć liczbę powtarzalnych czynności i jednocześnie osiągać satysfakcjonujące wyniki w firmie? Postaw na sprawdzone narzędzia i przekonaj się, które z nich mogą wnieść realną wartość dla Twojego biznesu.
Poświęcasz mnóstwo cennego czasu na własnoręczne przygotowywanie dokumentów, indywidualnie dla każdego klienta? Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja tworzenia umów i ofert może wesprzeć Cię w tym procesie.
Zastanawiasz się, w jaki sposób procesy w Twojej firmie mogą przebiegać sprawniej i tym samym przyciągać większą liczbę klientów? Postaw na technologiczne wsparcie i sprawdź, czy automatyzacja jest rozwiązaniem dla Ciebie.
Komunikacja z klientem wymaga zarówno zaangażowania, jak i szybkiej reakcji, co jest zazwyczaj trudne do osiągnięcia. Sprawdź, jak działa obsługa na autopilocie i dlaczego może okazać się dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy.
Niedziałające procesy firmowe to strata pieniędzy, czasu i często klientów. Może temu zapobiec automatyzacja procesów w firmie. Dowiesz się o niej w tym artykule, a także poznasz jej wady i zalety.
Sprawna i równocześnie wydajna współpraca zespołu marketingowego jest kluczowa w rozwoju firmy. Sprawdź, w jaki sposób działa automatyzacja w marketingu i dlaczego warto ją wdrażać!
Ostatnie lata nas nie rozpieszczają – pandemia, lockdown, inflacja. Pojawia się coraz więcej głosów o zbliżającej się recesji. Jak oszczędzać pieniądze? Jak przygotować firmę na kryzys?
Zadowolony i powracający klient to dla firmy największa wartość, która jest w praktyce niełatwa do osiągnięcia. Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja w sprzedaży może usprawnić codzienne czynności i tym samym wpłynąć na osiąganie lepszych wyników.
Poprawnie działające w firmie procesy decydują o jej nieustannym rozwoju. Sprawdź czym jest optymalizacja procesów biznesowych i jakie korzyści może Ci przynieść.
W wyniku inflacji oraz wizji zbliżającej się recesji większość firm walczy o przetrwanie na rynku. Sprawdź, jakie możliwości ma automatyzacja i w jaki sposób może wesprzeć Cię w kryzysie.
Potrzeby nowoczesnego klienta sprowadzają się do następującego hasła: „szybko, łatwo i wygodnie”. W ten sam sposób musi działać Twoja firma. Aby było to możliwe poszczególne etapy procesu muszą być zgrane i sprawne.
Automatyzować możesz praktycznie każdą czynność – od wyszukiwania danych i tworzenia dokumentacji i raportów, aż po wdrażanie nowych pracowników czy obsługę klienta. Warunek jest jeden: proces musi bazować na szeroko pojętych danych.
Spróbujmy zatem poznać bliżej automatyzację procesów. Automatyzować możemy każdy proces – łatwy, trudny, krótki, długi, ale musi on opierać się na DANYCH, a nie kreatywności czy wyobraźni (od tego są ludzie).