Automatyzacja w sprzedaży w modelu B2B oraz B2C.

Automatyzacja w sprzedaży w modelu B2B oraz B2C.

Droga od momentu pozyskania klienta i dokonania przez niego zakupu, aż po nawiązanie wartościowych relacji bywa skomplikowana i wymaga zaangażowania całego zespołu. Bywa tak, że mimo usilnych starań, klient ostatecznie rezygnuje z oferty firmy.

Wykorzystując automatyzację w sprzedaży, możesz przekonać do swojego produktu bądź usługi większe grono odbiorców i usprawnić wszelkie procesy w firmie.

W tym artykule dowiesz się czym jest oraz jakie ma znaczenie automatyzacja w sprzedaży. Zrozumiesz, w jaki sposób działa podczas pracy w modelu B2B oraz B2C.

Automatyzacja w sprzedaży - na czym polega?

Automatyzacja procesów sprzedażowych to wykorzystanie prostych, intuicyjnych narzędzi i systemów, które usprawnią wszystkie powtarzalne czynności związane ze sprzedażą. Obieg dokumentów, pozyskiwanie i obsługa klientów, czy wewnętrzna komunikacja na każdym etapie sprzedaży - to tylko kilka dowodów na to jakie “zasięgi” ma automatyzacja.

Jakie są korzyści automatyzacji w sprzedaży B2B i B2C?

Dzięki tej opcji obsłużysz większą liczbę klientów w krótszym czasie. Zadbasz o wysoką jakość procesów, ograniczając błędy i minimalizując ewentualne koszty. Stworzysz zespołowi idealne warunki do sprawnej i efektywnej pracy. Zagwarantujesz szybki obieg dokumentów i informacji. Wszystkie te działania przełożą się na większą sprzedaż i rozpoznawalność marki.

Automatyzacja w sprzedaży B2B

Proces pozyskiwania i późniejszej obsługi klienta biznesowego zazwyczaj składa się z kilku, a nawet kilkunastu powtarzalnych etapów, począwszy od pozyskania leada, a kończąc na badaniu zadowolenia obsłużonego klienta. Automatyczne zarządzanie bazą klientów w jednym, wielofunkcyjnym narzędziu wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Spójrz w jaki sposób mogą działać poszczególne etapy procesu sprzedaży w modelu B2B, w których wdrożono automatyzację.

1. Obsługa leadów

Lead, jako nowy kontakt, to wartość dla firmy. Jeżeli właściwie zadbasz o każdy pozyskany lead, to może się on łatwo przekształcić w stałego klienta. Wyobraź sobie, że umieszczasz reklamę na portalu społecznościowym, która wzbudza zainteresowanie odbiorcy.

W rezultacie potencjalny klient decyduje się zostawić swoje dane kontaktowe, licząc na telefon ze strony Twojej firmy w celu przedstawienia oferty. Dane klienta takie jak nazwa firmy, e-mail, czy numer telefonu są automatycznie przekazywane do Twojego systemu CRM, w którym lead przechodzi przez kilka etapów. 

Najpierw automatycznie generuje się zadanie przypisane do osoby zajmującej się sprzedażą. Task ten informuje, aby sprzedawca jak najszybciej skontaktował się z potencjalnym klientem. 

Rozmowa jest przeprowadzana według określonego schematu, który może uwzględniać takie kwestie jak: potrzeby, budżet czy harmonogram. Sprzedawca może zapisywać te informacje w formularzu i automatycznie wygenerować notatkę.

W zależności od treści formularza mogą się pojawiać kolejne taski w Twoim wewnętrznym systemie. Przykładowo, jeśli z treści wynika, że odbiorca jest zainteresowany daną usługą, to automatycznie pojawia się zadanie typu: “umów kolejne spotkanie”. 

Za pomocą jednego narzędzia możesz określić swoją dostępność, zsynchronizować z kalendarzem oraz automatycznie wysłać do potencjalnych klientów linki do spotkania i przypomnienia o zbliżających się terminach. Innym rodzajem zadania, które może się automatycznie pojawić w związku z zainteresowaniem odbiorcy Twoją usługą jest: “przygotuj wycenę”. 

2. Automatyczne generowanie ofert

Na podstawie otrzymanych informacji oraz wstępnej analizy potrzeb, potencjalny klient może poprosić Twojego przedstawiciela o przesłanie oferty firmy. Przygotowanie tego dokumentu może stanowić kolejny task w CRM. Oferta tworzona jest automatycznie na podstawie formularza, zawierającego takie informacje jak zakres usług, liczba godzin i stawka.  

Może występować w formie pliku PDF lub profesjonalnej prezentacji. Każda oferta wygenerowana jest na podstawie odpowiedniego, stałego szablonu oraz uwzględnia branding Twojej firmy, czyli elementy wpływające na rozpoznawalność marki (logo, kolorystyka itp.).     

3. Automatyczne generowanie umów

Po zaakceptowaniu przez klienta oferty następuje zawarcie umowy. Dokument jest tworzony automatycznie (w formie pliku PDF), na podstawie uzupełnionego wcześniej formularza. 

Wystarczy, że wpiszesz np. NIP firmy oraz stawkę, a pozostałe dane kontrahenta oraz ostateczna należność zostają wygenerowane i wyliczone przez system. Dodatkowo możesz umieścić własny podpis elektroniczny. Uzupełniona umowa wysyłana jest klientowi do akceptacji i podpisu.

4. Praca z klientami

Bieżąca obsługa klienta polega na współpracy i przejściu do jednego narzędzia, które pozwoli na sprawne zarządzanie komunikacją oraz realizację poszczególnych zadań. Dzięki niemu wszystkie pliki będą możliwe do wgrywania, odczytywania i zatwierdzania przez obie strony. Bez problemu dokonasz zmian w dostarczonym pliku, zgodnie z umieszczonymi przez kontrahenta komentarzami czy uwagami. 

Klient będzie mógł na bieżąco kontrolować i akceptować każdy etap realizacji zadania. Dodatkowo sprawdzi ilość godzin, którą Twój zespół przeznaczył do tej pory na wykonanie zadania. W każdej chwili poinformuje Cię o potrzebie dokonania zmian lub dodania do usługi brakujących elementów. Korzystanie ze wspólnego narzędzia umożliwi otrzymywanie powiadomień i sprawny przepływ informacji.      

5. Ankieta satysfakcji klienta

Po zrealizowaniu zadania warto zadbać również o obsługę posprzedażową. Pamiętaj, aby wysłać klientowi ankietę, w której zapytasz go o sposób działania wdrożonej usługi i ewentualną potrzebę Twojego wsparcia lub porady. Ankieta może również uwzględniać ocenę jakości współpracy czy ogólny poziom zadowolenia nabywcy. 

Automatycznie zebrane dane warto segmentować i na ich podstawie wyciągać istotne wnioski np. czy jakość obsługi klienta rośnie/utrzymuje się na tym samym poziomie. Dzięki temu na bieżąco będziesz kontrolować efektywność Twojego zespołu i szybko podejmiesz decyzję w razie pojawienia się odchyleń.  

6. Automatyczna windykacja należności

W trakcie realizacji zadania może się zdarzyć, że klient nie reguluje na bieżąco należności i konieczne jest podjęcie określonych kroków. W tym wypadku nieocenione wsparcie stanowi automatyzacja. Przede wszystkim pozwoli Ci na bieżąco kontrolować statusy płatności poprzez otrzymywanie powiadomień. 

Dzięki niej automatycznie pobierzesz dane o zaległych należnościach i wyślesz klientowi upomnienia w formie maila, wiadomości SMS czy automatycznego telefonu. Automatyzacja umożliwi również bieżące raportowanie do odpowiednich działów w firmie o etapie, na którym się znajduje proces odzyskiwania należności.

Dodatkowo dzięki niej przygotujesz  projekty pism formalnych dla kontrahentów, którzy nadal zwlekają z uregulowaniem należności.Wdrażając automatyzację możesz wygodnie zarządzać systemem płatności w swojej firmie oraz sprawnie i skutecznie rozwiązywać wszelkie problemy z przeterminowanymi należnościami.

Automatyzacja w sprzedaży B2C

Obsługa klientów indywidualnych musi uwzględniać szybkie zaspokojenie potrzeb oraz rozwiązanie problemów związanych z zakupem. W związku z tym konieczne jest zautomatyzowanie poszczególnych etapów sprzedaży. Spójrz, w jakich obszarach modelu B2B automatyzacja sprawdza się najlepiej.

1. Automatyzacja obsługi zwrotów i reklamacji

Utrzymanie dotychczasowego klienta stanowi większe wyzwanie niż pozyskanie nowego, dlatego osoby zajmujące się obsługą reklamacji muszą sprawnie przeprowadzić klienta przez ten proces. 

Zbyt długi okres oczekiwania na odpowiedź i niewłaściwy przepływ informacji między poszczególnymi działami sprawia, że klient nie dokona już ponownego zakupu. Jak tego uniknąć? Przenosząc proces reklamacji na jeden, sprawdzony system, który może pozwolić Ci na:

 • automatyczne przyjmowanie zgłoszeń;
 • przesłanie zdjęcia reklamowanego produktu, dodanie opisu i dzięki temu wygenerowanie dokumentu reklamacyjnego;
 • analizowanie i wysyłanie zgłoszenia do odpowiednich działów;
 • otrzymywanie bieżących powiadomień o nadchodzącym terminie rozpatrzenia zgłoszenia i wydania decyzji przez odpowiedzialne za dany etap osoby;
 • zbadanie satysfakcji klienta z obsługi reklamacji za pomocą formularzy;
 • wygenerowanie raportów podsumowujących proces reklamacji;
 • zapisanie i udostępnienie historii reklamacji;
 • śledzenie statystyk, dotyczących ilości i czasu trwania procesów reklamacji oraz wydajności pracowników.

Automatyzując wymienione czynności zapewnisz szybką i profesjonalną obsługę klienta, nie dopuszczając do przedawnienia reklamacji. Łatwo skontrolujesz etap, na jakim znajduje się proces. Po pozytywnych doświadczeniach z obsługą reklamacji klient może pozostać lojalny Twojej firmie i ponownie dokonać zakupu. 

Podobnie sprawa wygląda z obsługą zwrotów. Zapewnij klientowi możliwość szybkiego zwrócenia zakupionego produktu, wykorzystując prosty formularz uwzględniający tylko niezbędne pola i pozwalający na automatyczne wygenerowanie etykiety wysyłkowej. Zapisuj w swoim systemie historię zwrotów, aby dowiedzieć się jakie są jego najczęstsze przyczyny.

2. Zautomatyzowana obsługa klienta

Czy możliwa jest obsługa klienta w dogodnym dla niego miejscu i czasie? Tak. Wystarczy, że skorzystasz ze wsparcia automatycznie zaprogramowanych botów, które dostarczą klientowi wyczerpujących informacji na temat produktu. 

Ty stworzysz listę najczęściej zadawanych pytań wraz z rozbudowanymi odpowiedziami, czy scenariuszami konwersacji, a dzięki temu duża część procesu obsługi klienta stanie się zautomatyzowana. W ten sposób klient dokładnie pozna Twój produkt i chętniej dokona zakupu, a Ty skupisz się na innych obszarach sprzedaży. Pomoc ludzkiego asystenta/-tki będzie potrzebna w zdecydowanie mniejszej ilości przypadków!

3. Automatyczne generowanie raportów

Posiadając sklep internetowy warto zaopatrzyć się w specjalne narzędzie, służące do analizowania profilu klientów oraz ich zachowań na stronie. To rozwiązanie umożliwi Ci automatyczne generowanie rzetelnych raportów, zawierających takie dane jak:

 • współczynnik konwersji - procent wejść na stronę, który przełożył się na sprzedaż. 
 • źródło ruchu na stronie - określa czy kupujący odwiedzili sklep dzięki dobrze wypozycjonowanej stronie w wynikach organicznych, płatnym reklamom czy Twojej aktywności w mediach społecznościowych;
 • źródło dokonania zakupu;
 • ruch na stronie generowany przez powracających użytkowników;
 • średnią ilość czasu, jaki użytkownicy spędzają w sklepie w ciągu jednej wizyty;
 • średnia liczba stron, po których nawigują użytkownicy podczas jednej wizyty;
 • współczynnik odrzuceń - określa jaka część użytkowników po odwiedzeniu Twojego sklepu nie otwiera żadnej innej podstrony, czyli nie dokonuje interakcji;
 • urządzenie, z którego korzysta użytkownik;
 • lokalizacja geograficzna odwiedzających;

To wszystko zamknięte w comiesięcznym raporcie, który wygeneruje się samodzielnie dzięki automatyzacji. Jeśli będziesz na bieżąco analizował/-a dane związane z procesem sprzedaży to zrozumiesz zachowania potencjalnych klientów, dostosujesz ofertę do preferencji klientów, dostrzeżesz błędy i niedociągnięcia oraz łatwo dokonasz zmian i ulepszeń w zakresie obsługi czy sposobu przedstawienia oferty. Co najważniejsze, szybko zareagujesz i podejmiesz odpowiednią decyzję w sytuacji np. spadku sprzedaży czy wzrostu bounce rate.

Automatyzacja sprzedaży, czyli sposób na wyprzedzenie konkurencji

Podsumowując, zarówno sprzedaż prowadzona w modelu B2B, jak i B2C przebiega sprawniej i prościej dzięki wdrożeniu automatyzacji. Ma ona istotny wpływ nie tylko na przebieg poszczególnych etapów, ale na całe procesy od pozyskania nowych klientów aż do czynności posprzedażowych. Współpraca z klientem za pomocą jednego narzędzia oraz zautomatyzowanych procesów pozwala na szybszą wymianę informacji i spełnienie oczekiwań odbiorcy.

Zastanawiasz się nad tym, czy automatyzacja sprzedaży sprawdzi się w Twojej firmie? Zapraszamy na bezpłatną konsultację! Nasi specjaliści zaprezentują Ci konkretne rozwiązania, dzięki którym zaoszczędzisz cenny czas i pieniądze. Nie czekaj – wypełnij poniższy formularz i umów się na 30-minutową rozmowę z naszym ekspertem.

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Porozmawiajmy
o automatyzacji w Twojej firmie!

Powiedz nam o swojej działalności, procesach i potrzebach, a my podpowiemy jak automatyzacja może wesprzeć codzienną pracę Twojego zespołu.

Wyjaśnimy Ci jakie są możliwości, jak działamy i odpowiemy na wszystkie pytania. Po wypełnieniu formularza Bartek skontaktuje się z Tobą telefonicznie.

Bartek Matablewski
New Business Manager
Adres email
Numer telefonu
Temat rozmowy
Administratorem danych wprowadzonych do formularza jest Let's automate sp. z o.o. Dane osobowe będą przetwarzane w celu nawiązania kontaktu i udzielenia odpowiedzi na pytania. Więcej informacji o przysługujących prawach i zasadach przetwarzania danych, dostępne jest w polityce prywatności.
Dziękujemy za zgłoszenie!
Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie 🎉
Oops! Coś poszło nie tak

Powiązane wpisy