Potrzeby nowoczesnego klienta sprowadzają się do następującego hasła: „szybko, łatwo i wygodnie”. W ten sam sposób musi działać Twoja firma. Aby było to możliwe poszczególne etapy procesu muszą być zgrane i sprawne. W praktyce nie zawsze tak jest, dlatego warto szukać nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest automatyzacja procesów, czyli przejmowanie przez technologię wszystkich powtarzalnych czynności.
W tym artykule dowiesz się, gdzie szukać inspiracji, rozważając wdrożenie automatyzacji procesów. Zrozumiesz znaczenie analizy oraz mapowania procesów. Zaznajomisz się z listą najprostszych zadań, które warto na początek automatyzować oraz poznasz sprawdzone pomysły na automatyzację skomplikowanych procesów.
Sama chęć wdrożenia automatyzacji nie wystarczy. Niezbędna jest kompleksowa analiza oraz mapowanie procesów. Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, w jaki sposób przebiegają wszystkie procesy w Twojej firmie i spojrzeć na nie z zupełnie nowej perspektywy. Jak się za to zabrać?
Jeśli wiesz jak mniej więcej przebiegają wszystkie procesy w Twojej firmie i potrafisz wskazać ich wszystkie wady i słabości, to czas najwyższy na dokonanie zmian. Automatyzacja procesów przebiega stopniowo, dlatego na początku zacznij od usprawnienia najprostszych, pojedynczych zadań. Zastanów się, które procesy w Twojej firmie są powtarzalne, rutynowe, wykonywane w identyczny sposób i stanowią największą barierę dla ludzkiej kreatywności. W pierwszej kolejności skup się na tych zadaniach, których automatyzacja w największym stopniu poprawi codzienną organizację firmy. Przykłady?
To tylko ułamek procesów, dzięki którym możesz rozpocząć swoją przygodę z automatyzacją. Dokonując wyboru „najlepszych kandydatów” weź pod uwagę własne potrzeby oraz cele, które chcesz osiągnąć dzięki wdrożeniu automatyzacji.
Decydując się na usprawnienie najprostszych czynności wykonaj krok dalej i zautomatyzuj bardziej złożone procesy. To pozwoli Ci odkryć szersze możliwości automatyzacji i w znacznym stopniu poprawić przepływ pracy oraz wydajność swoich pracowników.
O jaki procesach mowa?
Więcej na temat działania tych procesów możesz przeczytać w artykule „Co można zautomatyzować w firmie? 12 uniwersalnych propozycji”.
Oczywiście procesów, które są skomplikowane i wieloetapowe jest znacznie więcej, a ich struktura zależy od charakteru firmy. Taki jeden duży proces można bez problemu zautomatyzować, pod warunkiem, że opiera się na szeroko pojętych danych.
Najlepsze pomysły na automatyzację znajdziesz u… konkurencji. Tak, warto inspirować się innymi firmami, w których automatyzacja okazała się świetnym rozwiązaniem. Możesz śmiało porozmawiać z przedsiębiorcami i dowiedzieć się, jakie procesy warto automatyzować, w jaki sposób obecnie działają i jakie korzyści przynoszą.
Pomysły na automatyzację znajdziesz również w Internecie. Obserwuj ciekawe konta w mediach społecznościowych i czytaj specjalistyczne blogi. Zapisuj się na newslettery, aby regularnie otrzymywać informacje ze świata automatyzacji, pobieraj i czytaj ebooki, słuchaj wartościowych podcastów i uczestnicz w webinarach.
To pozwoli Ci zagłębić się w tematykę automatyzacji, poznać jej możliwości oraz korzyści, a przede wszystkim stanie się motywacją do działania, bo „skoro inni wdrożyli w swoich firmach technologię to ja też mogę”.
Podsumowując, pierwszym i najważniejszym krokiem w stronę automatyzacji procesów jest dokonanie dokładnej analizy wszystkich czynności w firmie i przedstawienie ich w formie mapy. Na początek warto usprawniać proste procesy i stopniowo przechodzić do tych bardziej skomplikowanych. Poza tym należy szukać wskazówek w sieci oraz nawiązywać kontakty z firmami, które zdecydowały się na automatyzację.
Jeżeli nie masz pomysłu na automatyzację, nie wiesz jak się za to zabrać, jak przeanalizować i narysować mapę procesów, to skonsultuj się z nami. W Let's automate chętnie porozmawiamy o Twoich potrzebach i wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie.
Powiedz nam o swojej działalności, procesach i potrzebach, a my podpowiemy jak automatyzacja może wesprzeć codzienną pracę Twojego zespołu.
Wyjaśnimy Ci jakie są możliwości, jak działamy i odpowiemy na wszystkie pytania. Po wypełnieniu formularza Bartek skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
Jak automatyzacja onboardingu klientów może usprawnić pracę Twojego zespołu? Sprawdź wszystkie korzyści!
Automatyzacja i customowe dashboardy to przede wszystkim zwiększenie efektywności pracy Twojego zespołu. Sprawdź, jak możemy Ci w tym pomóc!
Automatyzacja księgowości pozwala firmom oszczędzać czas, zwiększać płynność finansową i eliminować popełniane błędy. Dowiedz się jak ją wdrożyć!
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz usprawnić proces zarządzania zasobami ludzkimi? Przekonaj się, jakie korzyści daje automatyzacja procesów HR.
Stawiasz na pierwszym miejscu jakość swoich usług? Sprawdź, jak automatyzacja procesów biznesowych może wesprzeć Cię w tym zakresie.
Wybór odpowiednich narzędzi do automatyzacji to jeden z pierwszych kroków w procesie usprawniania firmy. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę!
Czy automatyzacja się opłaca? Z pewnością może przynieść wiele korzyści dla firm, ale należy pamiętać, że nie powinno się jej wprowadzać bezrefleksyjnie.
Rozważasz usprawnienie codziennej pracy - swojej i zespołu? Sprawdź, czy automatyzacja firmy to dobry pomysł, biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby.
Rozwój branży OZE wymaga sprawnej komunikacji z zainteresowanymi osobami. Dowiedz się, w jaki sposób obsługa klienta w OZE może ulec znacznej poprawie.
Wzrost popytu na alternatywne źródła energii wymaga sprawnego zarządzania procesami w firmie. Sprawdź, jak efektywnie prowadzić sprzedaż w OZE.
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz ograniczyć liczbę powtarzalnych czynności i jednocześnie osiągać satysfakcjonujące wyniki w firmie? Postaw na sprawdzone narzędzia i przekonaj się, które z nich mogą wnieść realną wartość dla Twojego biznesu.
Poświęcasz mnóstwo cennego czasu na własnoręczne przygotowywanie dokumentów, indywidualnie dla każdego klienta? Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja tworzenia umów i ofert może wesprzeć Cię w tym procesie.
Zastanawiasz się, w jaki sposób procesy w Twojej firmie mogą przebiegać sprawniej i tym samym przyciągać większą liczbę klientów? Postaw na technologiczne wsparcie i sprawdź, czy automatyzacja jest rozwiązaniem dla Ciebie.
Komunikacja z klientem wymaga zarówno zaangażowania, jak i szybkiej reakcji, co jest zazwyczaj trudne do osiągnięcia. Sprawdź, jak działa obsługa na autopilocie i dlaczego może okazać się dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy.
Niedziałające procesy firmowe to strata pieniędzy, czasu i często klientów. Może temu zapobiec automatyzacja procesów w firmie. Dowiesz się o niej w tym artykule, a także poznasz jej wady i zalety.
Sprawna i równocześnie wydajna współpraca zespołu marketingowego jest kluczowa w rozwoju firmy. Sprawdź, w jaki sposób działa automatyzacja w marketingu i dlaczego warto ją wdrażać!
Ostatnie lata nas nie rozpieszczają – pandemia, lockdown, inflacja. Pojawia się coraz więcej głosów o zbliżającej się recesji. Jak oszczędzać pieniądze? Jak przygotować firmę na kryzys?
Zadowolony i powracający klient to dla firmy największa wartość, która jest w praktyce niełatwa do osiągnięcia. Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja w sprzedaży może usprawnić codzienne czynności i tym samym wpłynąć na osiąganie lepszych wyników.
Poprawnie działające w firmie procesy decydują o jej nieustannym rozwoju. Sprawdź czym jest optymalizacja procesów biznesowych i jakie korzyści może Ci przynieść.
W wyniku inflacji oraz wizji zbliżającej się recesji większość firm walczy o przetrwanie na rynku. Sprawdź, jakie możliwości ma automatyzacja i w jaki sposób może wesprzeć Cię w kryzysie.
Potrzeby nowoczesnego klienta sprowadzają się do następującego hasła: „szybko, łatwo i wygodnie”. W ten sam sposób musi działać Twoja firma. Aby było to możliwe poszczególne etapy procesu muszą być zgrane i sprawne.
Automatyzować możesz praktycznie każdą czynność – od wyszukiwania danych i tworzenia dokumentacji i raportów, aż po wdrażanie nowych pracowników czy obsługę klienta. Warunek jest jeden: proces musi bazować na szeroko pojętych danych.
Spróbujmy zatem poznać bliżej automatyzację procesów. Automatyzować możemy każdy proces – łatwy, trudny, krótki, długi, ale musi on opierać się na DANYCH, a nie kreatywności czy wyobraźni (od tego są ludzie).