Branża odnawialnych źródeł energii dynamicznie się rozwija, a firmy każdego dnia otrzymują wiele zapytań od osób zainteresowanych ofertą. Gwałtowny wzrost popytu na rynku OZE wymaga od przedsiębiorców kompleksowej i przede wszystkim efektywnej obsługi klientów.
Sprawne odpowiadanie na wiadomości, znajomość historii kontaktów z klientem, pilnowanie terminów realizacji, zarządzanie montażem, czy oferowanie indywidualnie dobranych rozwiązań - wszystkie te procesy są dla firm trudne, a źle zarządzane mogą znacznie obniżać jakość obsługi.
Jeśli zdecydujesz się na wsparcie technologii, sprawisz, że obsługa klienta w OZE stanie się lepsza niż kiedykolwiek, a Twoja firma będzie przygotowana na osiąganie stabilnych, długoterminowych sukcesów.
W poniższym artykule poznasz 3 sposoby na udoskonalenie obsługi klienta w OZE, związane z automatyzacją. Przekonasz się, dlaczego warto zadbać o ten proces i co dzięki temu zyskasz. Dowiesz się, na jakie obszary warto zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania procesu obsługi klienta.
Praktyka pokazuje, że klienci niezadowoleni z obsługi chętniej dzielą się z innymi swoimi doświadczeniami zakupowymi niż ci, którzy są w pełni usatysfakcjonowani z komunikacji z firmą. Każde potknięcie ze strony działu obsługi może znacząco zaważyć na wizerunku i przyszłym sukcesie Twojej firmy - znajdzie to odwzorowanie w opiniach Google, czy na firmowych kanałach w mediach społecznościowych.
Baza zadowolonych klientów (a także potencjalnych klientów) stanowi podstawę poprawnego działania i rozwoju Twojej firmy, dlatego warto zadbać o poprawę poziomu obsługi. Sprawna komunikacja i indywidualne podejście do każdego zainteresowanego, może być Twoją niezwykle silną przewagą konkurencyjną na rynku OZE.
Obsługa klienta to wieloetapowy proces, dlatego fazę projektowania rozpocznij od kompleksowej analizy i ułożenia wszystkich czynności w jedną, logiczną całość. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym wpisie “Czym jest optymalizacja procesów biznesowych i dlaczego jest tak istotna?”.
Uporządkowane w ten sposób zadania warto przekształcić w lejek sprzedażowy i przenieść do jednego, niezawodnego systemu CRM. To narzędzie pełni funkcję uporządkowanej i rzetelnej bazy danych, w której łatwo znajdziesz informacje o klientach, statusach płatności, etapie realizacji projektów, czy historię kontaktów i zamówień.
Wszystkie leady spływające z działań marketingowych powinny trafiać bezpośrednio do tego systemu, wraz z zadaniami dla poszczególnych pracowników. Do oprogramowania CRM warto wprowadzić również elementy automatyczne, które znacznie usprawnią obsługę klienta, a także pracę Twojego zespołu.
Co najważniejsze, cały proces obsługi klienta masz pod stałą kontrolą, otrzymując automatyczne powiadomienia o nadchodzących terminach realizacji, opóźnionych płatnościach, czy konieczności ponownego skontaktowania się z klientem.
Obsługa klienta to nie tylko komunikacja zachodząca przed dokonaniem zakupu, ale również wsparcie posprzedażowe, które może zaważyć na ostatecznej opinii kupującego. Projektując proces obsługi warto wziąć pod uwagę te dwie fazy, aby dobrać jak najlepsze, zautomatyzowane rozwiązania.
Osoba zainteresowana ofertą OZE szuka informacji na wiele możliwych sposobów (strona internetowa, czat, wiadomość email, kontakt telefoniczny) i oczekuje od działu obsługi przekazania w czasie rzeczywistym konkretnych odpowiedzi. Automatyzacja może znacznie odciążyć Twój zespół w kwestii komunikacji z klientem.
Przede wszystkim na początku warto opracować listę najczęściej zadawanych pytań (FAQ) wraz z obszernymi odpowiedziami i umieścić ją na stronie. Co więcej, możesz dodać do tego scenariusze rozmowy i wdrożyć automatyczne czatboty - po zadaniu pytania na czacie, czy rozwinięciu przez klienta interesujących kwestii, automatyczne boty błyskawicznie dostarczą mu pożądanych informacji.
Dodaj do tego automatyczne powiadomienia, a nie przegapisz żadnej nowej wiadomości od klienta (bez względu na to z jakiego źródła wpłynęła) i zdążysz w porę wysłać satysfakcjonującą odpowiedź tam, gdzie wymagane jest wsparcie człowieka.
Po realizacji zamówienia warto podtrzymać kontakt z klientem, wysyłając automatyczne wiadomości, tzw. follow-up’y, dzięki którym zapytasz o aktualny stan (np. miesiąc po montażu) i upewnisz się, że klient nie zgłasza żadnych nieprawidłowości. Takie podejście zagwarantuje Ci maksymalne zadowolenie klienta, co może wpłynąć na dalsze polecenia Twojej firmy.
Oprócz tego istotne jest wysyłanie informacji z prośbą o wyrażenie opinii, która pozwoli kontrolować ogólny poziom zadowolenia w firmie i optymalizować przyszłe działania, w celu osiągania coraz lepszych wyników sprzedażowych.
Jeśli udoskonalisz obsługę klienta, osiągniesz szereg długofalowych korzyści. Jakich?
Podsumowując, każdy niezadowolony klient (nawet na etapie przed-sprzedażowym) negatywnie wpływa na całokształt Twojej firmy, dlatego Twoim głównym celem powinno być podwyższanie standardów obsługi.
Korzystanie ze sprawdzonego oprogramowania i wdrożenie automatyzacji pozwoli Ci w pełni usprawnić obsługę klienta, zarówno przed, jak i posprzedażową.
Jeśli postawisz na poprawę obsługi, Twoja firma będzie postrzegana przez klientów jako profesjonalny i rzetelny partner, a Ty będziesz mieć pewność, że osoby zainteresowane odnawialnymi źródłami energii chętniej zwrócą uwagę na Twoją ofertę.
Jeżeli prowadzisz firmę w branży OZE zapraszamy Cię na bezpłatną konsultację, podczas której zbadamy Twoją sytuację i zaproponujemy najlepsze rozwiązania, dopasowane do potrzeb Twojej firmy. Wypełnij znajdujący się niżej formularz, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
Powiedz nam o swojej działalności, procesach i potrzebach, a my podpowiemy jak automatyzacja może wesprzeć codzienną pracę Twojego zespołu.
Wyjaśnimy Ci jakie są możliwości, jak działamy i odpowiemy na wszystkie pytania. Po wypełnieniu formularza Bartek skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
Na co zwrócić uwagę, aby efektywnie współpracować z firmą wdrażającą automatyzację i zapewnić najlepsze warunki do jej wdrożenia?
Chcesz zautomatyzować swoją firmę? Zobacz, jak wygląda cały proces – od bezpłatnej konsultacji, aż po skuteczne wdrożenie.
Dowiedz się, jakie sygnały wskazują, że warto zautomatyzować procesy w Twojej firmie, aby zwiększyć efektywność i skalowalność działalności.
Od czego zacząć i jak rozpoznać procesy nadające się do zautomatyzowania? Zobacz, na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
Dowiedz się, jak automatyzacja windykacji usprawnia proces odzyskiwania należności i poprawia płynność finansową, minimalizując jednocześnie koszty operacyjne.
Chcesz przyspieszyć sprzedaż i zoptymalizować pracę w CRM? Zobacz jak działa taki system n autopilocie!
Dowiedz się, jak integracja AI z automatyzacją nie tylko usprawnia codzienną pracę, ale również przyczynia się do zwiększenia produktywności, redukcji kosztów i poprawy obsługi klienta.
Jak dzięki automatyzacji można osiągnąć więcej przy mniejszym nakładzie pracy i zasobów? Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja zwiększa sprzedaż w firmie.
Automatyzacja to przede wszystkim przyspieszenie procesów i wzrost efektywności. A jak wpływa na poziom kontroli nad firmą?
Chcesz wdrożyć w swojej firmie pierwszą automatyzację, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź ranking najlepszych narzędzi no-code do automatyzacji!
Dowiedz się, jak efektywnie wdrożyć automatyzację w pracy zdalnej, by zwiększyć produktywność, oszczędzić czas i poprawić komunikację Twojego zespołu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak firma może działać „na autopilocie”? Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o automatyzację!
Chcesz wykorzystać pojawiające się możliwości i zastanawiasz się, jak wdrożyć pierwszą automatyzację w swojej firmie? Zrób to w pięciu krokach!
Obawy o to, że rozwój technologii spowoduje wzrost bezrobocia, pojawiają się coraz częściej. Czy automatyzacja zmieni rynek pracy i doprowadzi do zwolnień?
Czym jest automatyzacja procesów biznesowych? To najlepszy sposób na to, aby zoptymalizować firmę, zaoszczędzić czas i pieniądze, a dzięki temu zyskać przewagę rynkową!
Mapa procesów to podstawa przy optymalizowaniu firmy. Dowiedz się, jak mapowanie procesów biznesowych zwiększa efektywność automatyzacji i zobacz, od czego zacząć!
BPA vs RPA: Poznaj różnice między robotyzacją a automatyzacją procesów biznesowych i zobacz, jak technologia pozwoli Twojej firmie wyprzedzić konkurencję!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych i wyeliminować ryzyko ujawnienia dokumentów? Kluczem do ochrony Twojej firmy jest automatyzacja procesów biznesowych!
Jak automatyzacja onboardingu klientów może usprawnić pracę Twojego zespołu? Sprawdź wszystkie korzyści!
Automatyzacja i customowe dashboardy to przede wszystkim zwiększenie efektywności pracy Twojego zespołu. Sprawdź, jak możemy Ci w tym pomóc!
Automatyzacja księgowości pozwala firmom oszczędzać czas, zwiększać płynność finansową i eliminować popełniane błędy. Dowiedz się jak ją wdrożyć!
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz usprawnić proces zarządzania zasobami ludzkimi? Przekonaj się, jakie korzyści daje automatyzacja procesów HR.
Stawiasz na pierwszym miejscu jakość swoich usług? Sprawdź, jak automatyzacja procesów biznesowych może wesprzeć Cię w tym zakresie.
Wybór odpowiednich narzędzi do automatyzacji to jeden z pierwszych kroków w procesie usprawniania firmy. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę!
Czy automatyzacja się opłaca? Z pewnością może przynieść wiele korzyści dla firm, ale należy pamiętać, że nie powinno się jej wprowadzać bezrefleksyjnie.
Rozważasz usprawnienie codziennej pracy - swojej i zespołu? Sprawdź, czy automatyzacja firmy to dobry pomysł, biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby.
Rozwój branży OZE wymaga sprawnej komunikacji z zainteresowanymi osobami. Dowiedz się, w jaki sposób obsługa klienta w OZE może ulec znacznej poprawie.
Wzrost popytu na alternatywne źródła energii wymaga sprawnego zarządzania procesami w firmie. Sprawdź, jak efektywnie prowadzić sprzedaż w OZE.
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz ograniczyć liczbę powtarzalnych czynności i jednocześnie osiągać satysfakcjonujące wyniki w firmie? Postaw na sprawdzone narzędzia i przekonaj się, które z nich mogą wnieść realną wartość dla Twojego biznesu.
Poświęcasz mnóstwo cennego czasu na własnoręczne przygotowywanie dokumentów, indywidualnie dla każdego klienta? Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja tworzenia umów i ofert może wesprzeć Cię w tym procesie.
Zastanawiasz się, w jaki sposób procesy w Twojej firmie mogą przebiegać sprawniej i tym samym przyciągać większą liczbę klientów? Postaw na technologiczne wsparcie i sprawdź, czy automatyzacja jest rozwiązaniem dla Ciebie.
Komunikacja z klientem wymaga zarówno zaangażowania, jak i szybkiej reakcji, co jest zazwyczaj trudne do osiągnięcia. Sprawdź, jak działa obsługa na autopilocie i dlaczego może okazać się dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy.
Niedziałające procesy firmowe to strata pieniędzy, czasu i często klientów. Może temu zapobiec automatyzacja procesów w firmie. Dowiesz się o niej w tym artykule, a także poznasz jej wady i zalety.
Sprawna i równocześnie wydajna współpraca zespołu marketingowego jest kluczowa w rozwoju firmy. Sprawdź, w jaki sposób działa automatyzacja w marketingu i dlaczego warto ją wdrażać!
Ostatnie lata nas nie rozpieszczają – pandemia, lockdown, inflacja. Pojawia się coraz więcej głosów o zbliżającej się recesji. Jak oszczędzać pieniądze? Jak przygotować firmę na kryzys?
Zadowolony i powracający klient to dla firmy największa wartość, która jest w praktyce niełatwa do osiągnięcia. Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja w sprzedaży może usprawnić codzienne czynności i tym samym wpłynąć na osiąganie lepszych wyników.
Poprawnie działające w firmie procesy decydują o jej nieustannym rozwoju. Sprawdź czym jest optymalizacja procesów biznesowych i jakie korzyści może Ci przynieść.
W wyniku inflacji oraz wizji zbliżającej się recesji większość firm walczy o przetrwanie na rynku. Sprawdź, jakie możliwości ma automatyzacja i w jaki sposób może wesprzeć Cię w kryzysie.
Potrzeby nowoczesnego klienta sprowadzają się do następującego hasła: „szybko, łatwo i wygodnie”. W ten sam sposób musi działać Twoja firma. Aby było to możliwe poszczególne etapy procesu muszą być zgrane i sprawne.
Automatyzować możesz praktycznie każdą czynność – od wyszukiwania danych i tworzenia dokumentacji i raportów, aż po wdrażanie nowych pracowników czy obsługę klienta. Warunek jest jeden: proces musi bazować na szeroko pojętych danych.
Spróbujmy zatem poznać bliżej automatyzację procesów. Automatyzować możemy każdy proces – łatwy, trudny, krótki, długi, ale musi on opierać się na DANYCH, a nie kreatywności czy wyobraźni (od tego są ludzie).