Czy automatyzacja oznacza utratę kontroli nad firmą?

Firma
Zespół Let's Automate
4 minuty

Chociaż automatyzacja staje się już nie tyle opcją, ile koniecznością dla firm dążących do utrzymania konkurencyjności na rynku, to wciąż wokół niej krąży wiele mitów. Jednym z nich jest ten o potencjalnej utracie kontroli wskutek oddania kluczowych procesów w ręce algorytmów.

Skąd biorą się obawy o utratę kontroli w firmie?

Większość obaw dotyczących wdrażania automatyzacji procesów biznesowych, wynika z błędnego zrozumienia samego sposobu jej działania. Takie systemy, ze swoją charakterystyczną szybkością, skupiają się na maksymalnym wzroście efektywności, co może prowadzić do postrzegania ich jako czegoś działającego w tle, niezauważalnego w codziennym działaniu firmy. To jednak wcale nie oznacza, że automatyzacja działa poza kontrolą i coś będzie działo się bez Twojej wiedzy.

Jak automatyzacja wpływa na poziom kontroli w firmie?

W rzeczywistości, wdrożenie automatyzacji ma na celu nie tylko zwiększenie efektywności, ale również usprawnienie monitorowania i kontroli procesów.

Wyobraźmy sobie typową firmę, gdzie poszczególne procesy są realizowane ręcznie od A do Z. W takim środowisku, choć kadra zarządzająca ma bezpośredni wgląd w każdy krok, wszystko zależy od efektywności poszczególnych osób, a co za tym idzie także ich ewentualnych pomyłek. Wprowadzenie automatyzacji zasadniczo zmienia ten scenariusz i zamiast ograniczać, zwiększa kontrolę nad procesami biznesowymi! Jak to możliwe? Oto kilka przykładów:

Wzrost efektywności i precyzji działania firmy

Automatyzacja kojarzy się najczęściej z przyspieszeniem działania firmy, ale trzeba podkreślić, że z prędkością idzie w parze również precyzja działania. Zadania, które zajmowały całe godziny, dni, czy tygodnie, mogą być wykonywane w kilka sekund i to przy jednoczesnym wyeliminowaniu typowych ludzkich błędów. Co więcej, zautomatyzowanie pracy z danymi przekłada się także na poprawę ich jakości, dokładniejsze raporty i trafniejsze predykcje.

W ten sposób momentalnie wzrasta efektywność operacyjna firmy – zwłaszcza w obszarach, gdzie decyzje bazują na dużej liczbie danych, a przy tym muszą być podejmowane naprawdę szybko. To wszystko sprawia, że przedsiębiorcy i menedżerowie mogą śledzić poszczególne etapy procesów, jak i działanie całej firmy, często z większą dokładnością niż kiedykolwiek wcześniej.

Zmiana podejścia do kontroli w firmie

Automatyzacja zmienia tradycyjne podejście do zarządzania i zamiast manualnego monitoringu wspieranego osobistymi interwencjami oferuje metodę opartą o wysokiej jakości dane. Taka zmiana umożliwia menedżerom i właścicielom firm dostęp do szczegółowych analiz i raportów, dzięki czemu opierając się na faktach, mogą podejmować bardziej świadome decyzje.

Przejście z manualnego monitoringu oraz personalnych interwencji na zarządzanie oparte o dane prowadzi do bardziej obiektywnego sposobu pracy. W ten sposób, zamiast utraty, następuje przesunięcie punktu kontroli – z ręcznego zarządzania procesami na zarządzanie oparte o szczegółowe raporty i analizy.

Pełen wgląd w scenariusze automatyzacji

Automatyzacja charakteryzuje się wysokim poziomem przejrzystości, a monitorowanie sposobu jej działania i osiąganych wyników wcale nie wymaga od użytkowników wiedzy programistycznej. Scenariusze są prezentowane w wizualnych edytorach, co ułatwia wprowadzanie zmian i dostosowywanie ich do konkretnych sytuacji i wymagań. Wszystkie działania automatyzacji są rejestrowane w historii wywołań, co zwiększa efektywność i pozwala na łatwe dostosowanie ustawień i parametrów, nie odwracając uwagi od innych ważnych zadań.

W pełni konfigurowalne powiadomienia

Obawy o utratę kontroli biorą się często z faktu, iż przedsiębiorcy i menedżerowie po prostu lubią wiedzieć, co w firmie dzieje się na każdym roku. Dlatego tak ważne jest podkreślenie tego, że w systemach automatyzacji możemy praktycznie dowolnie skonfigurować powiadomienia, które pozwalają stale trzymać rękę na firmowym plusie.

Co więcej, powiadomienia mogą być dostosowywane indywidualnie – od cyklicznych raportów (np. w poniedziałek o 8:00 rano), po alerty w konkretnych sytuacjach (np. na podstawie predykcji dotyczących zbliżających się braków magazynowych). Takie informacje zostaną wysłane na wskazany adres email, w formie SMSa, czy na komunikatorach typu Slack.

Obsługa ewentualnych błędów

Automatyzacja nie popełnia błędów – to fakt, ale co stanie się wtedy, gdy jedno ze źródeł danych przestanie działać lub scenariusz napotka problem w działaniu systemu?

Dobrze zaprojektowany system obejmuje także mechanizmy do radzenia sobie z potencjalnymi błędami – w tym informowania konkretnych osób. Automatyzacja szybko identyfikuje, a nawet rozwiązuje problemy, minimalizując przy tym ryzyko przerw w działaniu. To zwiększa niezawodność procesów i daje pewność, że każda operacja jest realizowana zgodnie z założeniami.

Łatwiejsze monitorowanie i zarządzanie działaniem firmy

Wszystkie zadania i procesy mogą być monitorowane, raportowane i prezentowane w przejrzystych dashboardach, dzięki czemu kadra zarządzająca i przedsiębiorcy otrzymują pełny obraz tego, co dzieje się w firmie. Co więcej, sztuczna inteligencja nie tylko przygotuje podsumowania, ale też przeprowadzi kompleksowe analizy i prognozy, na bazie których podejmiesz trafniejsze decyzje biznesowe.

Automatyzacja pracuje za Ciebie, ale nie bez Twojej kontroli!

Pamiętaj, że automatyzacja to nie tajemnicza „czarna skrzynka”, w której procesy odbywają się poza Twoją kontrolą. W rzeczywistości takie systemy są zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalną przejrzystość. To gwarantuje, iż wszystkie procesy będą realizowane efektywnie i zgodnie z ustalonymi założeniami, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego wglądu w to co się dzieje na każdym kroku.

Choć automatyzacja znacząco optymalizuje procesy i przyczynia się do zwiększenia ich efektywności, warto podkreślić, że kluczowe decyzje biznesowe, działania kreatywne oraz te wymagające specjalistycznej wiedzy wciąż pozostają w rękach ekspertów. Celem wdrożenia nie jest doprowadzenie do masowych zwolnień, a wspieranie zespołów i stworzenie środowiska pracy, w którym pracownicy mogą skupić się na faktycznym wykorzystywaniu swoich umiejętności.

Czy automatyzacja sprawdzi się w Twojej firmie?

Tytułowy mit obaliliśmy przynajmniej na kilka różnych sposobów, ale zdajemy sobie sprawę, że przed wdrożeniem automatyzacji pojawia się wiele pytań. Chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z automatyzacji lub chcesz zapytać o to, jak wpłynie ona na sposób zarządzania Twoją firmą? Zapraszamy na bezpłatną konsultację. Nasi eksperci chętnie porozmawiają o tym, jak usprawnić Twój biznes i zaproponują konkretne rozwiązania!

Skontaktuj się
Porozmawiajmy, co możemy zrobić dla Twojej firmy
Umów niezobowiązującą, bezpłatną konsultację. Przeanalizujemy Twoje procesy, zidentyfikujemy potencjał do automatyzacji i pokażemy, jak możemy realnie wesprzeć Twój biznes.
Skuteczność
Oszczędność
Redukcja kosztów
Przewaga
Efektywność
Mądrzejsza praca
Jesteśmy, by pomóc Ci pracować mądrzej!
Dziękujemy za wiadomość!
Nasi eksperci skontaktują się z Tobą wkrótce, by ustalić termin rozmowy i zaproponować, jak możemy przyśpieszyć rozwój Twojej firmy.
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Jesteśmy częścią WiseGroup. Łączymy siły dla mądrego wzrostu.