Jak automatyzacja zwiększa sprzedaż?

Jak automatyzacja zwiększa sprzedaż?

Automatyzacja w sprzedaży najczęściej kojarzy się z oszczędnością czasu, jednak realne korzyści sięgają znacznie dalej. Jej wdrożenie odmienia sposób działania firm, optymalizuje codzienną pracę, jak i wpływa na efektywność i poziom sprzedaży.

Dowiedz się, jak dzięki automatyzacji można osiągnąć więcej przy mniejszym nakładzie pracy i zasobów!

Na czym polega automatyzacja w sprzedaży?

Automatyzacja bierze na swoje barki przede wszystkim różnego rodzaju pracę z danymi, które w nowoczesnych firmach są absolutną podstawą w zdobywaniu klientów. Algorytmy nie tylko przyspieszają analizę danych, ale też poprawiają ich jakość. Co więcej, wykorzystują pozyskane informacje w tworzeniu lepszych, bardziej dopasowanych ofert.

Przykładowo automatyzacja może działać już na samym początku procesu sprzedażowego, gdzie samodzielnie gromadzi informacje o nowym leadzie i weryfikuje jego wiarygodność. Sztuczna inteligencja wykorzysta zebrane dane do przygotowania indywidualnej notatki dla sprzedawcy, która znacząco zwiększy szanse na zamknięcie sprzedaży.

Korzyści automatyzacji w sprzedaży

Wdrożenie automatyzacji w procesach sprzedażowych to sprawdzony sposób na to, aby nie tylko dogonić konkurencję, ale nawet zostawić ją w tyle. W jakich obszarach jej wdrożenie przynosi największe korzyści?

 • Wzrost efektywności: automatyzacja pozwala na wyeliminowanie wielu czasochłonnych i manualnych zadań, dzięki czemu zespoły sprzedażowe mogą skupić się na działaniach, w których ich wiedza i doświadczenie faktycznie przekładają się na efekty.
 • Optymalizacja zarządzania czasem: zoptymalizowanie procesów w sprzedaży oznacza łatwiejszą organizację pracy i skuteczniejsze monitorowanie działań. Automatyzacja może samodzielnie tworzyć dla pracowników kolejne zadania oraz raportować o zakończonych etapach.
 • Zwiększenie sprzedaży i zadowolenia klientów: szybsza reakcja na potrzeby klientów i bardziej spersonalizowana obsługa przekłada się na wyższą satysfakcję klientów, jak i zwiększenie sprzedaży.
 • Lepsze wykorzystanie danych: możliwość analizowania dużych ilości danych pozwala na bardziej trafne i spersonalizowane podejście do sprzedaży, co w rękach doświadczonego zespołu sprzedawców oznacza wzrost przychodów.
 • Skrócony czas reakcji: algorytmy pracują 24 godziny na dobę i momentalnie reagują na nowe sygnały do działania. W ten sposób klienci otrzymują spersonalizowane oferty praktycznie w czasie rzeczywistym – a to znaczy, że szybciej niż u konkurencji.

Automatyzacja w sprzedaży: efekty

Jak takie wdrożenia przekładają się na wyniki? Najlepiej przeanalizować to na przykładach.

W naszej realizacji dla kancelarii prawnej skupiliśmy się na stworzeniu systemu, który zoptymalizuje proces przygotowywania spersonalizowanych ofert i wyliczeń dla klientów. Wcześniej prawnik musiał na to poświęcić przynajmniej godzinę. Po wdrożeniu interaktywnych formularzy, kalkulatorów oraz aplikacji generującej gotowe oferty, czas potrzebny na te same zadania skrócił się do 10 minut! Co więcej, dzięki zautomatyzowaniu tworzenia oferty mogliśmy usystematyzować proces oraz zbudować jej wizerunek, gdzie zamiast bloku tekstu w wiadomości e-mail, nasz klient wysyła teraz spersonalizowane oferty w brandowanym pliku PDF.

Przeczytaj całe case study: Automatyzacja ofertowania dla kancelarii Zaprawieni!

Jako kolejny przykład posłuży nam realizacja dla firmy, w której przedsiębiorca samodzielnie przygotowywał wyceny po zakończeniu rozmowy telefonicznej z klientem. Wdrożona przez nas automatyzacja obejmuje nie tylko wygodne dla klientów formularze, ale też zaawansowany system samodzielnie generujący wyceny na podstawie wprowadzonych przez nich informacji! Oszczędność? Około dwóch godzin na jednej wycenie.

Przykładowe wdrożenia automatyzacji w sprzedaży

Automatyzacje w B2B

 • Zarządzanie leadami: zautomatyzowane systemy CRM wykorzystują algorytmy do sortowania i kwalifikowania leadów, umożliwiając firmom skupienie się na najbardziej wartościowych klientach. W ten sposób zespoły sprzedażowe mogą efektywniej zarządzać swoim czasem i zasobami, koncentrując wysiłki na leadach o największym potencjale sprzedażowym.
 • Automatyzacja procesu ofertowego: systemy automatyzacji pozwalają na szybkie tworzenie ofert sprzedażowych – dopasowanych do specyficznych potrzeb i oczekiwań klientów. Dzięki temu proces sprzedaży staje się bardziej efektywny, a klienci otrzymują oferty, które są dla nich najbardziej atrakcyjne.
 • E-mail marketing: automatyzacja kampanii e-mailowych pomaga w tworzeniu spersonalizowanych kampanii trafiających do klientów w odpowiednim dla nich momencie. Skuteczność takich kampanii jest znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych metod.

Automatyzacje w B2C

 • Chatboty i obsługa klienta: wykorzystanie chatbotów opartych na AI pozwala odpowiadać na zapytania klientów w czasie rzeczywistym przez całą dobę. Jest to szczególnie ważne w modelu B2C, gdzie szybka i efektywna obsługa klienta ma kluczowe znaczenie dla satysfakcji i lojalności klientów.
 • Personalizowane rekomendacje produktów: systemy automatyzacji analizują historię zakupów klientów i konkretne preferencje, aby zaoferować im produkty, które najbardziej odpowiadają ich zainteresowaniom. To zwiększa prawdopodobieństwo sprzedaży i buduje lepsze doświadczenie zakupowe.
 • Automatyzacja procesu zamówień: optymalizacja tego procesu obejmuje samodzielne przyjmowanie zamówień, zarządzanie stanami magazynowymi, logistykę, a nawet obsługę zwrotów.

Od czego zacząć automatyzowanie sprzedaży

Wdrożenie pierwszej automatyzacji w sprzedaży to złożony proces, dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować. Kluczowe tutaj będzie nie tylko wytypowanie zadań do zoptymalizowania, czy wybór narzędzi, ale teżskrupulatne przeanalizowanie wszystkich scenariuszy i zadań w sprzedaży.

 1. Mapowanie: pierwszym krokiem jest mapowanie procesów biznesowych, czyli fundament dla wdrożenia efektywnej automatyzacji. To działania pozwalające zrozumieć i zwizualizować poszczególne czynności wykonywane przez pracowników. Przy pomocy diagramów przepływu danych i pracy, możemy zidentyfikować obszary idealnie nadające się do optymalizacji.
 2. Identyfikowanie zadań: ten krok skupia się na analizie procesów przeanalizowanych w trakcie mapowania i eliminacji zdublowanych lub niepotrzebnych czynności, które obciążają pracowników i marnują czas pracy. Priorytetem są zadania powtarzalne, schematyczne i podatne na błędy, jak na przykład ręczne wprowadzanie danych do systemu CRM.
 3. Wybór narzędzi: warto tutaj zwrócić uwagę na platformy no-code, czyli narzędzia do budowania całych scenariuszy automatyzacji bez znajomości języków programowania. Ważne jest również planowanie, jakie zadania zostaną zautomatyzowane, a jakie pozostaną w gestii pracowników, oraz jak system będzie komunikować się z użytkownikami.
 4. Testowanie i wdrażanie: czwarty etap to testowanie i wdrażanie zaprojektowanej automatyzacji. Systemy należy przetestować w kontrolowanych warunkach, aby zapewnić, że ich działanie nie wpłynie negatywnie na bieżącą pracę firmy. Nie można też zapominać o przemyślanym wdrożeniu obejmującym szkolenie pracowników oraz bieżące monitorowanie działania systemu.

Czy każdy proces w sprzedaży nadaje się do zautomatyzowania?

Automatyzacja w sprzedaży, choć przynosi znaczące korzyści, nie jest uniwersalnym sposobem na zoptymalizowanie wszystkich procesów. Co więcej, nie można jej wdrożenia traktować, jako lekarstwa na błędy organizacyjne.

Procesy idealne do zautomatyzowania to te, które są czasochłonne, powtarzalne i nie wymagają specjalistycznej wiedzy lub unikalnych umiejętności. Przykłady takich procesów obejmują dodawanie klientów do systemu CRM, generowanie umów i faktur na podstawie szablonów, czy tworzenie dopasowanych do wymagań ofert. Automatyzacja takich zadań może znacznie zwiększyć efektywność pracy, zmniejszając czas potrzebny na ich wykonanie i minimalizując ryzyko ludzkich błędów.

Jakich procesów nie warto automatyzować?

Przede wszystkim nie należy automatyzować procesów źle zorganizowanych i nieskutecznych. W rzeczywistości próba zautomatyzowania takich procesów często pogarsza sytuację, potęgując istniejące problemy i przyspieszając powstawanie błędów. Co więcej, budowanie relacji z kluczowymi klientami w modelu B2B często wymaga osobistego kontaktu i niestandardowego podejścia, zatem i tutaj automatyzacja nie zastąpi całkowicie czynnika ludzkiego. Kluczem jest znalezienie odpowiedniej równowagi między automatyzacją a osobistym podejściem.

Czy warto wdrożyć automatyzację w sprzedaży?

Podsumowując: automatyzacja w sprzedaży to klucz do zwiększenia efektywności, poprawy relacji z klientami i optymalizacji kosztów. Dzięki wdrożeniu odpowiednich narzędzi i technologii Twoja firma poprawi wyniki sprzedażowe, jednocześnie reagując na dynamicznie zmieniające się wymagania rynku. Automatyzacja nie tylko usprawnia istniejące procesy, ale także otwiera nowe możliwości rozwoju i innowacji w obszarze sprzedaży.

Chcesz dowiedzieć się o tym, jak automatyzacja może zwiększyć sprzedaż w Twojej firmie? Zapraszamy do umówienia się na bezpłatną konsultację! Wypełnij znajdujący się poniżej formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą telefonicznie.

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Porozmawiajmy
o automatyzacji w Twojej firmie!

Powiedz nam o swojej działalności, procesach i potrzebach, a my podpowiemy jak automatyzacja może wesprzeć codzienną pracę Twojego zespołu.

Wyjaśnimy Ci jakie są możliwości, jak działamy i odpowiemy na wszystkie pytania. Po wypełnieniu formularza Bartek skontaktuje się z Tobą telefonicznie.

Bartek Matablewski
New Business Manager
Adres email
Numer telefonu
Temat rozmowy
Administratorem danych wprowadzonych do formularza jest Let's automate sp. z o.o. Dane osobowe będą przetwarzane w celu nawiązania kontaktu i udzielenia odpowiedzi na pytania. Więcej informacji o przysługujących prawach i zasadach przetwarzania danych, dostępne jest w polityce prywatności.
Dziękujemy za zgłoszenie!
Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie 🎉
Oops! Coś poszło nie tak

Powiązane wpisy