Jak efektywnie zarządzać sprzedażą w OZE?

Jak efektywnie zarządzać sprzedażą w OZE?

W ostatnim czasie obserwuje się dynamiczny rozwój branży OZE, co ma związek między innymi ze wzrostem cen energii elektrycznej. Zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa wykazują coraz większe zainteresowanie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, w związku z czym odpowiednie zaprojektowanie i ułożenie procesów sprzedaży w OZE stanowi dla przedsiębiorców niemałe wyzwanie.

Z naszego doświadczenia wynika, że firmy działające w tej branży najczęściej miewają problemy ze sprawnym zarządzaniem bazą danych, dotyczącą klientów, produktów, płatności czy terminów instalacji. Wszystkie te informacje bywają nieuporządkowane, podczas gdy powinny znajdować się w jednym miejscu, dostępnym dla określonych pracowników.

Niestety w wielu przypadkach istotne notatki zapisywane są w przypadkowych miejscach, bez zachowania jakiejkolwiek struktury, co znacznie utrudnia ich przepływ i powoduje chaos w codziennym funkcjonowaniu firmy. Krótko mówiąc: rozwój procesów sprzedażowych nie nadąża za rozwojem działalności, dlatego konieczne jest skorzystanie ze wsparcia technologii.

Rozwój firmy wyłącznie na postawie doraźnego zaspokajania popytu na rynku nie zagwarantuje Ci na dłuższą metę sprawnie działającej firmy i satysfakcjonujących wyników sprzedażowych. Tylko odpowiednie zaprojektowanie wszystkich procesów w firmie, stosowanie sprawdzonych systemów i narzędzi oraz wdrożenie automatyzacji pomoże Ci zrealizować ten cel.

W tym artykule dowiesz się, jak efektywnie zarządzać procesem sprzedaży w OZE, wdrażając odpowiednie systemy i narzędzia. Przekonasz się jakie korzyści dla Twojej firmy oferują zaproponowane rozwiązania i jakie znaczenie w działalności związanej z OZE ma automatyzacja.

Od czego zacząć analizę i poprawę sprzedaży w OZE?

Mapowanie i optymalizacja procesów to pierwszy i najważniejszy krok w stronę opanowania działu sprzedaży w firmie.

Zainwestuj swój czas w dokładną analizę wszystkich czynności przebiegających w Twojej firmie. Przede wszystkim stwórz listę wykonywanych zadań, zwróć uwagę na ich strukturę i sposób działania, połączenia, wyodrębnij mocne i słabe strony oraz oceń wydajność.

W ten sposób łatwo wskażesz te obszary, które wymagają natychmiastowej naprawy oraz dokonasz optymalizacji, czyli udoskonalenia procesów, eliminując zauważone błędy i słabości. Zespół oraz twórcy poszczególnych czynności mogą stanowić dla Ciebie nieocenione wsparcie w zakresie mapowania.

Więcej na temat mapowania i optymalizacji procesów w firmie przeczytasz w artykule “Czym jest optymalizacja procesów biznesowych i dlaczego jest tak istotna?”.

Ułożyliśmy już proces sprzedaży, co dalej?

Jeżeli masz pewność, że wszystkie procesy w Twojej firmie są uporządkowane i przebiegają bez zarzutu to śmiało możesz pomyśleć o wdrożeniu jednego, sprawdzonego systemu do zarządzania relacjami z klientami (CRM).

Korzystając na co dzień z oprogramowania możesz wygodnie zarządzać bazą danych na temat kontrahentów, produktów, płatności, czy realizacji projektów. Wszystkie informacje, dokumenty czy historia wykonanych usług będą uporządkowane i bezpieczne w jednym miejscu, do którego dostęp będą mieć odpowiedni członkowie Twojego zespołu.

Dzięki temu rozwiązaniu zadbasz o odpowiednie gromadzenie i przepływ informacji, sprawnie rozdzielisz zadania w zespole, utrzymasz stały kontakt z klientami, dopilnujesz terminów instalacji i w porę dostrzeżesz nieuregulowane płatności.

Oprogramowaniem CRM, które może świetnie sprawdzić się w Twojej firmie, jest na przykład Pipedrive.

Oprócz korzystania na co dzień z jednego systemu do zarządzania relacjami z klientami, warto wdrożyć automatyzację, która umożliwi maksymalne usprawnienie wszelkich procesów w Twojej firmie.

Wystarczy, że dodasz automatyczne powiadomienia np. o nadchodzących instalacjach, dokonaniu płatności, czy nowej wiadomości od klienta, a przekonasz się, że nawet takie proste usprawnienia mogą znacznie ułatwić Ci codzienną pracę.

Procesy w Twojej firmie mogą również przebiegać w oparciu o bardziej zaawansowane automatyzacje, takie jak samodzielne generowanie ofert przez klientów, tworzenie umów i raportów z wykorzystaniem prostych formularzy, czy obsługa leadów, zwrotów i reklamacji. W ten sposób możesz łatwo zautomatyzować cały proces sprzedaży i obsługi klientów oraz maksymalnie usprawnić pracę zespołu.

Dlaczego warto zadbać o efektywną sprzedaż w OZE i jak może pomóc w tym automatyzacja?

Jeśli postawisz na skuteczne zarządzanie procesami sprzedaży w OZE to:

  • opanujesz wszechobecny chaos, zadbasz o odpowiednie archiwizowanie danych;
  • umożliwisz sprawny przepływ informacji;
  • odzyskasz cenny czas, który poświęcałeś/-aś na wykonywanie rutynowych zadań;
  • zwiększysz jakość obsługi klientów;
  • zyskasz większą liczbę osób zainteresowanych Twoimi produktami;
  • zwiększysz efektywność zespołu i ich przestrzeń na realizację nowych projektów;
  • osiągniesz ponadprzeciętne wyniki, nie tracąc kontroli;
  • zyskasz przewagę nad innymi firmami z Twojej branży, które nie korzystają z dedykowanych systemów i narzędzi;
  • wpłyniesz na szybszy rozwój swojej firmy.

Automatyzacja oferuje największe wsparcie w efektywnym prowadzeniu działalności. Dzięki temu rozwiązaniu możesz usprawnić cały proces sprzedaży, zaczynając od prostych powiadomień, a kończąc na automatycznym tworzeniu umów, czy kompleksowej obsłudze leadów. Pamiętaj, że każdą czynność możesz dowolnie rozbudować o kolejne elementy automatyczne, zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Podsumowując, wzrost popytu na odnawialne źródła energii to idealny moment, aby przedsiębiorcy działali w kierunku efektywnego zarządzania sprzedażą. Punkt wyjścia stanowi kompleksowa analiza, a następnie optymalizacja wszystkich procesów w firmie.

Warto zainwestować w sprawdzone oprogramowanie CRM, które będzie pełnić funkcję rzetelnej bazy danych i na tej podstawie wdrożyć zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane automatyzacje, które zdecydowanie ułatwią prowadzenie działalności.

Jeżeli zainteresował Cię temat efektywnego zarządzania sprzedażą w OZE, to umów się z nami na bezpłatną konsultację, podczas której zbadamy Twoją sytuację i zaproponujemy najlepsze rozwiązania, dopasowane do potrzeb Twojej firmy. Aby to zrobić, wystarczy wypełnić poniższy formularz.

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Porozmawiajmy
o automatyzacji w Twojej firmie!

Powiedz nam o swojej działalności, procesach i potrzebach, a my podpowiemy jak automatyzacja może wesprzeć codzienną pracę Twojego zespołu.

Wyjaśnimy Ci jakie są możliwości, jak działamy i odpowiemy na wszystkie pytania. Po wypełnieniu formularza Bartek skontaktuje się z Tobą telefonicznie.

Bartek Matablewski
New Business Manager
Adres email
Numer telefonu
Temat rozmowy
Administratorem danych wprowadzonych do formularza jest Let's automate sp. z o.o. Dane osobowe będą przetwarzane w celu nawiązania kontaktu i udzielenia odpowiedzi na pytania. Więcej informacji o przysługujących prawach i zasadach przetwarzania danych, dostępne jest w polityce prywatności.
Dziękujemy za zgłoszenie!
Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie 🎉
Oops! Coś poszło nie tak

Powiązane wpisy