Automatyzacja procesów biznesowych nie bez przyczyny staje się coraz bardziej popularna wśród przedsiębiorców. To długoterminowe rozwiązanie, które pozwala m.in. zaoszczędzić czas, obniżyć koszty działalności, a przy tym wpływa na zwiększenie efektywności zespołu, co przekłada się na osiąganie coraz lepszych wyników.
Aby odpowiednio skorzystać z automatyzacji i jej efektów, należy dokładnie przeanalizować wykorzystywane w procesie narzędzia i wybrać te najbardziej optymalne w Twojej sytuacji - w końcu będziesz na nich pracować na co dzień.
W tym artykule dowiesz się, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru narzędzi no-code i low-code, które zautomatyzują procesy biznesowe i usprawnią codzienną pracę w Twojej firmie.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozwiązań pozwalających na tworzenie zautomatyzowanych procesów i często różnią się pomiędzy sobą niuansami. Czy to znaczy, że faktycznie trzeba aż tak dokładnie analizować wszystkie kryteria wyboru?
Przemyślany wybór odpowiednich narzędzi do automatyzacji procesów biznesowych jest istotny, ponieważ:
Narzędzia służące do usprawniania procesów bezwzględnie muszą przyspieszać czasochłonne zadania, a przy tym oszczędzać pieniądze czy energię pracowników. W innym wypadku stają się bezużyteczne i generują dodatkowe koszty. Zautomatyzowane zadania nie mogą okazać się bardziej kosztowne, niż pierwotny proces.
Nieumiejętne lub zbyt szybkie podjęcie decyzji, bez analizy bieżących potrzeb, może negatywnie wpłynąć na codzienną organizację pracy w Twojej firmie. Oprócz tego może to spowodować długofalowe problemy związane z przenoszeniem wszystkich procesów do innego narzędzia, co ponownie pochłania czas i zasoby.
Warto dokonywać selekcji dostępnych narzędzi z myślą o przyszłym rozwoju firmy, ponieważ może się okazać, że osiągnięcie wyznaczonych celów i skalowanie z pomocą wybranych rozwiązań jest utrudnione lub w najgorszym przypadku niemożliwe. Kluczowe znaczenie będą miały zatem koszty wszystkich planów abonamentowych (także tych wyższych niż aktualnie wymagane) oraz ograniczenia w rozwijaniu automatyzacji o kolejne funkcje i procesy.
Aby mieć 100% pewności i wybrać odpowiednie narzędzie, które sprawdzi się w Twojej firmie, zalecamy następujące kroki przed podjęciem decyzji.
Wybierając najlepsze narzędzie, dobry research to podstawa, dlatego na początku warto zapoznać się z różnymi ofertami narzędzi do automatyzacji procesów, co pozwoli na ogólne rozeznanie się z tematem.
Przykładową listę popularnych i skutecznych narzędzi przydatnych w biznesie znajdziesz w naszym wpisie “8 narzędzi ułatwiających pracę, które powinien znać każdy przedsiębiorca”.
Odpowiedni zestaw narzędzi powinien przede wszystkim w jak największym stopniu zaspokajać aktualne (i przyszłe) potrzeby Twojej firmy oraz uwzględniać jej indywidualne cechy.
Wybierając narzędzia do automatyzacji zwróć uwagę na zestaw oferowanych funkcjonalności - czy adresują wszystkie Twoje potrzeby? Nie wybieraj opcji mocno ograniczonych i zamkniętych, bo w przyszłości może okazać się to sporym problemem.
Przeanalizuj, na ile elastyczne jest dane rozwiązanie - czy pozwala na swobodne łączenie się z innymi narzędziami? Czy może dostosowywać się do sytuacji Twojej firmy i zmieniających się warunków pracy?
Mając do wyboru kilka różnych narzędzi najlepszym wyborem będą te, które oferują możliwość łączenia się z innymi systemami, których już teraz używasz na co dzień w pracy lub tymi, które planujesz wdrożyć w niedalekiej przyszłości.
Zanim zainwestujesz w narzędzia usprawniające procesy w Twojej firmie sprawdź, czy zmieścisz się w zakładanym budżecie. Dowiedz się czy w danej ofercie możesz liczyć na wsparcie techniczne w razie jakichkolwiek trudności z wdrożeniem automatyzacji procesów biznesowych, czy późniejszym działaniem systemu.
Podsumowując, wybór odpowiednich narzędzi do automatyzacji procesów jest niezwykle ważnym aspektem. To właśnie od nich w dużej mierze uzależniona będzie skuteczność takiej implementacji. Zautomatyzowane procesy biznesowe pozwalają zaoszczędzić czas i zasoby, monitorować wyniki w czasie rzeczywistym, zaspokoić bieżące potrzeby oraz osiągnąć długoterminowe cele.
Punkt wyjścia stanowi porównanie dostępnych na rynku narzędzi i wybór najlepszych rozwiązań RPA (Robotic Process Automation) i BPA (Business Process Automation). Analizując dane rozwiązania warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak: zgodność z aktualnymi potrzebami i specyfiką firmy, oferowane funkcje, elastyczność, czy całkowite koszty takiej inwestycji.
Najlepszym rozwiązaniem jest możliwość przeprowadzenia testów i oceny efektywności wybranych systemów przed ich całkowitym wdrożeniem lub współpraca z doświadczonym zespołem. Jeśli chcesz uruchomić pierwszą automatyzację i masz wątpliwości, czy dane narzędzia są wartościowe dla Twojego biznesu – skontaktuj się z nami! Wypełnij poniższy formularz, umów się na bezpłatną konsultację, a wspólnie przeanalizujemy Twoje potrzeby i znajdziemy najlepsze rozwiązanie.
Powiedz nam o swojej działalności, procesach i potrzebach, a my podpowiemy jak automatyzacja może wesprzeć codzienną pracę Twojego zespołu.
Wyjaśnimy Ci jakie są możliwości, jak działamy i odpowiemy na wszystkie pytania. Po wypełnieniu formularza Bartek skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
Kiedy warto zainwestować w dedykowany system automatyzacji? Dlaczego gotowe rozwiązania mogą nie wystarczać?
Chcesz wiedzieć, kto stoi za kulisami i sprawia, że firmy naszych klientów zaczynają działać na autopilocie? Poznaj nasz zespół!
Na co zwrócić uwagę, aby efektywnie współpracować z firmą wdrażającą automatyzację i zapewnić najlepsze warunki do jej wdrożenia?
Chcesz zautomatyzować swoją firmę? Zobacz, jak wygląda cały proces – od bezpłatnej konsultacji, aż po skuteczne wdrożenie.
Dowiedz się, jakie sygnały wskazują, że warto zautomatyzować procesy w Twojej firmie, aby zwiększyć efektywność i skalowalność działalności.
Od czego zacząć i jak rozpoznać procesy nadające się do zautomatyzowania? Zobacz, na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
Dowiedz się, jak automatyzacja windykacji usprawnia proces odzyskiwania należności i poprawia płynność finansową, minimalizując jednocześnie koszty operacyjne.
Chcesz przyspieszyć sprzedaż i zoptymalizować pracę w CRM? Zobacz jak działa taki system n autopilocie!
Dowiedz się, jak integracja AI z automatyzacją nie tylko usprawnia codzienną pracę, ale również przyczynia się do zwiększenia produktywności, redukcji kosztów i poprawy obsługi klienta.
Jak dzięki automatyzacji można osiągnąć więcej przy mniejszym nakładzie pracy i zasobów? Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja zwiększa sprzedaż w firmie.
Automatyzacja to przede wszystkim przyspieszenie procesów i wzrost efektywności. A jak wpływa na poziom kontroli nad firmą?
Chcesz wdrożyć w swojej firmie pierwszą automatyzację, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź ranking najlepszych narzędzi no-code do automatyzacji!
Dowiedz się, jak efektywnie wdrożyć automatyzację w pracy zdalnej, by zwiększyć produktywność, oszczędzić czas i poprawić komunikację Twojego zespołu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak firma może działać „na autopilocie”? Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o automatyzację!
Chcesz wykorzystać pojawiające się możliwości i zastanawiasz się, jak wdrożyć pierwszą automatyzację w swojej firmie? Zrób to w pięciu krokach!
Obawy o to, że rozwój technologii spowoduje wzrost bezrobocia, pojawiają się coraz częściej. Czy automatyzacja zmieni rynek pracy i doprowadzi do zwolnień?
Czym jest automatyzacja procesów biznesowych? To najlepszy sposób na to, aby zoptymalizować firmę, zaoszczędzić czas i pieniądze, a dzięki temu zyskać przewagę rynkową!
Mapa procesów to podstawa przy optymalizowaniu firmy. Dowiedz się, jak mapowanie procesów biznesowych zwiększa efektywność automatyzacji i zobacz, od czego zacząć!
BPA vs RPA: Poznaj różnice między robotyzacją a automatyzacją procesów biznesowych i zobacz, jak technologia pozwoli Twojej firmie wyprzedzić konkurencję!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych i wyeliminować ryzyko ujawnienia dokumentów? Kluczem do ochrony Twojej firmy jest automatyzacja procesów biznesowych!
Jak automatyzacja onboardingu klientów może usprawnić pracę Twojego zespołu? Sprawdź wszystkie korzyści!
Automatyzacja i customowe dashboardy to przede wszystkim zwiększenie efektywności pracy Twojego zespołu. Sprawdź, jak możemy Ci w tym pomóc!
Automatyzacja księgowości pozwala firmom oszczędzać czas, zwiększać płynność finansową i eliminować popełniane błędy. Dowiedz się jak ją wdrożyć!
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz usprawnić proces zarządzania zasobami ludzkimi? Przekonaj się, jakie korzyści daje automatyzacja procesów HR.
Stawiasz na pierwszym miejscu jakość swoich usług? Sprawdź, jak automatyzacja procesów biznesowych może wesprzeć Cię w tym zakresie.
Wybór odpowiednich narzędzi do automatyzacji to jeden z pierwszych kroków w procesie usprawniania firmy. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę!
Czy automatyzacja się opłaca? Z pewnością może przynieść wiele korzyści dla firm, ale należy pamiętać, że nie powinno się jej wprowadzać bezrefleksyjnie.
Rozważasz usprawnienie codziennej pracy - swojej i zespołu? Sprawdź, czy automatyzacja firmy to dobry pomysł, biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby.
Rozwój branży OZE wymaga sprawnej komunikacji z zainteresowanymi osobami. Dowiedz się, w jaki sposób obsługa klienta w OZE może ulec znacznej poprawie.
Wzrost popytu na alternatywne źródła energii wymaga sprawnego zarządzania procesami w firmie. Sprawdź, jak efektywnie prowadzić sprzedaż w OZE.
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz ograniczyć liczbę powtarzalnych czynności i jednocześnie osiągać satysfakcjonujące wyniki w firmie? Postaw na sprawdzone narzędzia i przekonaj się, które z nich mogą wnieść realną wartość dla Twojego biznesu.
Poświęcasz mnóstwo cennego czasu na własnoręczne przygotowywanie dokumentów, indywidualnie dla każdego klienta? Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja tworzenia umów i ofert może wesprzeć Cię w tym procesie.
Zastanawiasz się, w jaki sposób procesy w Twojej firmie mogą przebiegać sprawniej i tym samym przyciągać większą liczbę klientów? Postaw na technologiczne wsparcie i sprawdź, czy automatyzacja jest rozwiązaniem dla Ciebie.
Komunikacja z klientem wymaga zarówno zaangażowania, jak i szybkiej reakcji, co jest zazwyczaj trudne do osiągnięcia. Sprawdź, jak działa obsługa na autopilocie i dlaczego może okazać się dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy.
Niedziałające procesy firmowe to strata pieniędzy, czasu i często klientów. Może temu zapobiec automatyzacja procesów w firmie. Dowiesz się o niej w tym artykule, a także poznasz jej wady i zalety.
Sprawna i równocześnie wydajna współpraca zespołu marketingowego jest kluczowa w rozwoju firmy. Sprawdź, w jaki sposób działa automatyzacja w marketingu i dlaczego warto ją wdrażać!
Ostatnie lata nas nie rozpieszczają – pandemia, lockdown, inflacja. Pojawia się coraz więcej głosów o zbliżającej się recesji. Jak oszczędzać pieniądze? Jak przygotować firmę na kryzys?
Zadowolony i powracający klient to dla firmy największa wartość, która jest w praktyce niełatwa do osiągnięcia. Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja w sprzedaży może usprawnić codzienne czynności i tym samym wpłynąć na osiąganie lepszych wyników.
Poprawnie działające w firmie procesy decydują o jej nieustannym rozwoju. Sprawdź czym jest optymalizacja procesów biznesowych i jakie korzyści może Ci przynieść.
W wyniku inflacji oraz wizji zbliżającej się recesji większość firm walczy o przetrwanie na rynku. Sprawdź, jakie możliwości ma automatyzacja i w jaki sposób może wesprzeć Cię w kryzysie.
Potrzeby nowoczesnego klienta sprowadzają się do następującego hasła: „szybko, łatwo i wygodnie”. W ten sam sposób musi działać Twoja firma. Aby było to możliwe poszczególne etapy procesu muszą być zgrane i sprawne.
Automatyzować możesz praktycznie każdą czynność – od wyszukiwania danych i tworzenia dokumentacji i raportów, aż po wdrażanie nowych pracowników czy obsługę klienta. Warunek jest jeden: proces musi bazować na szeroko pojętych danych.
Spróbujmy zatem poznać bliżej automatyzację procesów. Automatyzować możemy każdy proces – łatwy, trudny, krótki, długi, ale musi on opierać się na DANYCH, a nie kreatywności czy wyobraźni (od tego są ludzie).