Jak wybrać odpowiednie narzędzia do automatyzacji procesów?

Jak wybrać odpowiednie narzędzia do automatyzacji procesów?

Automatyzacja nie bez przyczyny staje się coraz bardziej popularna wśród przedsiębiorców. To długoterminowe rozwiązanie, które pozwala m.in. zaoszczędzić czas, obniżyć koszty działalności oraz zwiększyć efektywność zespołu, co przekłada się na osiąganie coraz lepszych wyników. 

Aby odpowiednio skorzystać z automatyzacji i jej efektów, należy dokładnie przeanalizować wykorzystywane w procesie narzędzia i wybrać te najbardziej optymalne w Twojej sytuacji - w końcu będziesz na nich pracować na co dzień. 

W tym artykule dowiesz się, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru narzędzi no-code i low-code, usprawniających codzienną pracę w Twojej firmie.

Dlaczego wybór odpowiednich narzędzi do automatyzacji procesów jest ważny?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozwiązań pozwalających na tworzenie zautomatyzowanych procesów i często różnią się pomiędzy sobą niuansami. Przemyślany wybór odpowiednich narzędzi jest istotny, ponieważ: 

  1. Muszą oszczędzać czas i zasoby

Narzędzia służące do usprawniania procesów bezwzględnie muszą oszczędzać Twój czas, pieniądze czy energię pracowników. W innym wypadku stają się bezużyteczne i generują dodatkowe koszty. Nie mogą okazać się bardziej kosztowne, niż pierwotny proces.

  1. Muszą uwzględniać potrzeby firmy

Nieumiejętne lub zbyt szybkie podjęcie decyzji, bez analizy bieżących potrzeb, może negatywnie wpłynąć na codzienną organizację pracy w Twojej firmie. Oprócz tego może to spowodować długofalowe problemy związane z przenoszeniem wszystkich procesów do innego narzędzia, co ponownie pochłania czas i zasoby. 

  1. Muszą pokrywać się z długoterminową wizją przedsiębiorstwa

Warto dokonywać selekcji dostępnych narzędzi z myślą o przyszłym rozwoju firmy, ponieważ może się okazać, że osiągnięcie wyznaczonych celów i skalowanie z pomocą wybranych rozwiązań jest utrudnione lub w najgorszym przypadku niemożliwe.

Kryteria i etapy wyboru narzędzi

Aby zyskać 100% pewności, że wybrany zestaw narzędzi sprawdzi się w Twojej firmie, zalecamy następujące kroki przed podjęciem decyzji.

  1. Porównanie różnych opcji i narzędzi dostępnych na rynku

Dobry research to podstawa, dlatego na początku warto zapoznać się z różnymi ofertami narzędzi do automatyzacji procesów, co pozwoli na ogólne rozeznanie się z tematem.

Przykładową listę popularnych i skutecznych narzędzi przydatnych w biznesie znajdziesz w naszym wpisie “8 narzędzi ułatwiających pracę, które powinien znać każdy przedsiębiorca”

  1. Dostosowanie do potrzeb organizacji i jej specyfiki

Odpowiedni zestaw narzędzi powinien przede wszystkim w jak największym stopniu zaspokajać aktualne (i przyszłe) potrzeby Twojej firmy oraz uwzględniać jej indywidualne cechy.

  1. Funkcjonalność i elastyczność narzędzi

Wybierając narzędzia do automatyzacji zwróć uwagę na zestaw oferowanych funkcjonalności - czy adresują wszystkie Twoje potrzeby? Nie wybieraj opcji mocno ograniczonych i zamkniętych, bo w przyszłości może okazać się to sporym problemem. 

Przeanalizuj, na ile elastyczne jest dane rozwiązanie - czy pozwala na swobodne łączenie się z innymi narzędziami? Czy może dostosowywać się do sytuacji Twojej firmy i zmieniających się warunków pracy?

  1. Integracja z istniejącymi systemami

Mając do wyboru kilka różnych narzędzi najlepszym wyborem będą te, które oferują możliwość łączenia się z innymi systemami, których już teraz używasz na co dzień w pracy lub tymi, które planujesz wdrożyć w niedalekiej przyszłości. 

  1. Cena narzędzi i dostępność wsparcia technicznego

Zanim zainwestujesz w narzędzia usprawniające procesy w Twojej firmie sprawdź, czy zmieścisz się w zakładanym budżecie i czy w danej ofercie możesz liczyć na wsparcie techniczne w razie jakichkolwiek trudności z wdrożeniem, czy późniejszym działaniem systemu. 

Podsumowując, wybór odpowiednich narzędzi do automatyzacji procesów ma kluczowe znaczenie, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas i zasoby, zaspokoić bieżące potrzeby oraz osiągnąć długoterminowe cele.

Punkt wyjścia stanowi porównanie dostępnych na rynku narzędzi. Analizując dane rozwiązania warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak: zgodność z aktualnymi potrzebami i specyfiką firmy, oferowane funkcje, elastyczność, czy całkowite koszty. 

Najlepszym rozwiązaniem jest możliwość przeprowadzenia testów i oceny efektywności wybranych systemów przed ich całkowitym wdrożeniem lub współpraca z doświadczonym zespołem. Jeśli masz wątpliwości, czy dane narzędzia są wartościowe dla Twojego biznesu - skontaktuj się z nami! Wspólnie przeanalizujemy Twoje potrzeby i znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Porozmawiajmy
o automatyzacji w Twojej firmie!

Powiedz nam o swojej działalności, procesach i potrzebach, a my podpowiemy jak automatyzacja może wesprzeć codzienną pracę Twojego zespołu.

Wyjaśnimy Ci jakie są możliwości, jak działamy i odpowiemy na wszystkie pytania. Po wypełnieniu formularza Bartek skontaktuje się z Tobą telefonicznie.

Bartek Matablewski - New Business Manager w Let's automate

Bartek Matablewski

New Business Manager
Adres email
Numer telefonu
Temat rozmowy
Administratorem danych wprowadzonych do formularza jest Let's automate sp. z o.o. Dane osobowe będą przetwarzane w celu nawiązania kontaktu i udzielenia odpowiedzi na pytania. Więcej informacji o przysługujących prawach i zasadach przetwarzania danych, dostępne jest w polityce prywatności.
Dziękujemy za zgłoszenie!
Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie 🎉
Oops! Coś poszło nie tak

Powiązane wpisy