Odzyskanie czasu, minimalizacja błędów i kosztów, sprawny przepływ informacji, zwiększenie wydajności i efektywności, osiąganie satysfakcjonujących wyników - to przykłady korzyści, które zdecydowanie przemawiają za wdrożeniem automatyzacji w firmie.
Jednak decyzja o zautomatyzowaniu działalności nie może być podejmowana wyłącznie przez pryzmat potencjalnych zysków. Warto dokonać analizy czynników biznesowych oraz tych bardziej technicznych, co pozwoli spojrzeć na procesy z nowej perspektywy oraz upewnić się, że automatyzacja firmy to dobry pomysł w Twojej sytuacji.
Niestety nie każdy proces można zautomatyzować. Z technicznego punktu widzenia warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:
Każda firma posiada zestaw zadań o określonej częstotliwości np. ofertowanie, kontaktowanie się z kilkunastoma klientami dziennie, stworzenie 3 postów tygodniowo na social media, stworzenie raportu pod koniec miesiąca. Każda powtarzalna czynność to idealny kandydat do automatyzacji.
Jeśli procesy w Twojej firmie działają bez zarzutu od X miesięcy/lat to warto je zautomatyzować. Usprawnianie nowych zadań jest bezsensowne, bo nie mamy na ich temat wystarczającej wiedzy i nie jesteśmy w stanie określić, czy są optymalne i użyteczne. Niewykluczone, że działający od niedawna proces może za chwilę wymagać zmian, dlatego w tym wypadku automatyzacja się nie sprawdzi.
Procesy poddane kompleksowej analizie i optymalizacji, czyli udoskonaleniu pod kątem poprawnego działania idealnie nadają się do automatyzacji. Jeśli czynności zostały niewłaściwie zaprojektowane i nie działają efektywnie, to technologia może uwidocznić i nasilić istniejące błędy.
Jeśli proces w głównej mierze polega na na przetwarzaniu dużej liczby danych z wielu źródeł, to czas pomyśleć o wdrożeniu automatyzacji. Pamiętaj, że zadania wymagające kreatywnego podejścia są zarezerwowane dla ludzi, dlatego nie zawsze warto zastępować ich technologią.
Aby właściwie odpowiedzieć sobie na pytanie: “czy automatyzacja jest dla mnie?”, warto uwzględnić również biznesowy punkt widzenia:
Usprawniając poszczególne procesy w firmie łatwiej osiągniesz nie tylko bieżące cele, ale również długoterminowe takie jak dynamiczny rozwój, czy budowanie przewagi na rynku.
Wraz z rozwojem firmy łatwo zaobserwować jak zmienia się struktura i poziom zaawansowania poszczególnych procesów. Jedno zadanie może posiadać nawet kilkadziesiąt etapów, które z czasem stają się trudne do opanowania. W tej sytuacji automatyzacja może stanowić najlepsze wsparcie.
Napływ potencjalnych klientów to dla Twojej firmy decydujący sprawdzian z kompleksowej i efektywnej obsługi. Wdrażając automatyzację profesjonalnie obsłużysz znacznie większą liczbę klientów niż dotychczas, a tym samym osiągniesz większe zyski bez konieczności zatrudniania dodatkowych osób.
Więcej na temat zautomatyzowanej obsługi klienta znajdziesz w artykule “Obsługa klienta na autopilocie oraz jej plusy i minusy”.
Jeśli zauważyłeś/-aś, że zadania w Twojej firmie pochłaniają mnóstwo czasu i energii, to pora, aby rozważyć automatyzację, która pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt godzin tygodniowo w skali firmy, a odzyskany czas przeznaczyć np. obsługę większej ilości klientów.
Im więcej zadań, tym większe ryzyko, że Twoi pracownicy popełnią błąd. Co więcej, procesy są rozbudowane i łatwo o pomyłkę. W tym wypadku automatyzacja oznacza minimalizację takich możliwości i wynikających z nich kosztów (utrata wizerunku, klienta, pieniędzy).
Zarządzanie zadaniami i dbanie o sprawną komunikację i przepływ informacji w kilkunastoosobowym zespole stanowi prawdziwe wyzwanie. Przeniesienie współpracy do jednego, sprawdzonego systemu może okazać się strzałem w 10.
Podsumowując, jeżeli zależy Ci na sprawnym i efektywnym zarządzaniu firmą to dzięki automatyzacji możesz osiągnąć ten cel. Zanim skorzystasz ze wsparcia technologii zyskaj 100% pewność, że to idealne rozwiązanie pod każdym względem.
Automatyzacja sprawdzi się jeśli Twoje procesy są powtarzalne, sprawne, bazują na danych i działają już jakiś czas. W znaczeniu biznesowym przyda się w przypadku złożonych, czasochłonnych i kumulujących się zadań. Jeśli stawiasz na rozwój działalności i rozbudowę zespołu oraz przybywa Ci liczba klientów to śmiało skorzystaj ze wsparcia robotów.
Jeśli nie masz pewności, czy automatyzacja jest dobrym wyborem w Twojej firmie – porozmawiajmy! Podchodzimy do spotkań partnersko i nigdy nie sprzedamy Ci rozwiązania, które nie wniesie realnej wartości. Zachęcamy do umówienia się na darmową rozmowę poprzez wypełnienie poniższego formularza.
Powiedz nam o swojej działalności, procesach i potrzebach, a my podpowiemy jak automatyzacja może wesprzeć codzienną pracę Twojego zespołu.
Wyjaśnimy Ci jakie są możliwości, jak działamy i odpowiemy na wszystkie pytania. Po wypełnieniu formularza Bartek skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
Jak uniknąć pułapek w automatyzacji? Dowiedz się, jak skutecznie wdrażać nowe technologie, unikać błędów i w pełni wykorzystać potencjał automatyzacji w swojej firmie.
Dowiedz się, jak nowoczesne technologie wspierają zrównoważony rozwój, redukując odpady, optymalizując zużycie surowców i poprawiając efektywność transportu.
Dowiedz się, jak zautomatyzować firmę niższym kosztem, minimalizując wyjątki w procesach i standaryzując działania.
Dowiedz się, jak model Automation as a Service (AaaS) rewolucjonizuje sposób, w jaki firmy optymalizują procesy biznesowe.
Kiedy warto zainwestować w dedykowany system automatyzacji? Dlaczego gotowe rozwiązania mogą nie wystarczać?
Chcesz wiedzieć, kto stoi za kulisami i sprawia, że firmy naszych klientów zaczynają działać na autopilocie? Poznaj nasz zespół!
Na co zwrócić uwagę, aby efektywnie współpracować z firmą wdrażającą automatyzację i zapewnić najlepsze warunki do jej wdrożenia?
Chcesz zautomatyzować swoją firmę? Zobacz, jak wygląda cały proces – od bezpłatnej konsultacji, aż po skuteczne wdrożenie.
Dowiedz się, jakie sygnały wskazują, że warto zautomatyzować procesy w Twojej firmie, aby zwiększyć efektywność i skalowalność działalności.
Od czego zacząć i jak rozpoznać procesy nadające się do zautomatyzowania? Zobacz, na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
Dowiedz się, jak automatyzacja windykacji usprawnia proces odzyskiwania należności i poprawia płynność finansową, minimalizując jednocześnie koszty operacyjne.
Chcesz przyspieszyć sprzedaż i zoptymalizować pracę w CRM? Zobacz jak działa taki system n autopilocie!
Dowiedz się, jak integracja AI z automatyzacją nie tylko usprawnia codzienną pracę, ale również przyczynia się do zwiększenia produktywności, redukcji kosztów i poprawy obsługi klienta.
Jak dzięki automatyzacji można osiągnąć więcej przy mniejszym nakładzie pracy i zasobów? Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja zwiększa sprzedaż w firmie.
Automatyzacja to przede wszystkim przyspieszenie procesów i wzrost efektywności. A jak wpływa na poziom kontroli nad firmą?
Chcesz wdrożyć w swojej firmie pierwszą automatyzację, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź ranking najlepszych narzędzi no-code do automatyzacji!
Dowiedz się, jak efektywnie wdrożyć automatyzację w pracy zdalnej, by zwiększyć produktywność, oszczędzić czas i poprawić komunikację Twojego zespołu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak firma może działać „na autopilocie”? Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o automatyzację!
Chcesz wykorzystać pojawiające się możliwości i zastanawiasz się, jak wdrożyć pierwszą automatyzację w swojej firmie? Zrób to w pięciu krokach!
Obawy o to, że rozwój technologii spowoduje wzrost bezrobocia, pojawiają się coraz częściej. Czy automatyzacja zmieni rynek pracy i doprowadzi do zwolnień?
Czym jest automatyzacja procesów biznesowych? To najlepszy sposób na to, aby zoptymalizować firmę, zaoszczędzić czas i pieniądze, a dzięki temu zyskać przewagę rynkową!
Mapa procesów to podstawa przy optymalizowaniu firmy. Dowiedz się, jak mapowanie procesów biznesowych zwiększa efektywność automatyzacji i zobacz, od czego zacząć!
BPA vs RPA: Poznaj różnice między robotyzacją a automatyzacją procesów biznesowych i zobacz, jak technologia pozwoli Twojej firmie wyprzedzić konkurencję!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych i wyeliminować ryzyko ujawnienia dokumentów? Kluczem do ochrony Twojej firmy jest automatyzacja procesów biznesowych!
Jak automatyzacja onboardingu klientów może usprawnić pracę Twojego zespołu? Sprawdź wszystkie korzyści!
Automatyzacja i customowe dashboardy to przede wszystkim zwiększenie efektywności pracy Twojego zespołu. Sprawdź, jak możemy Ci w tym pomóc!
Automatyzacja księgowości pozwala firmom oszczędzać czas, zwiększać płynność finansową i eliminować popełniane błędy. Dowiedz się jak ją wdrożyć!
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz usprawnić proces zarządzania zasobami ludzkimi? Przekonaj się, jakie korzyści daje automatyzacja procesów HR.
Stawiasz na pierwszym miejscu jakość swoich usług? Sprawdź, jak automatyzacja procesów biznesowych może wesprzeć Cię w tym zakresie.
Wybór odpowiednich narzędzi do automatyzacji to jeden z pierwszych kroków w procesie usprawniania firmy. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę!
Czy automatyzacja się opłaca? Z pewnością może przynieść wiele korzyści dla firm, ale należy pamiętać, że nie powinno się jej wprowadzać bezrefleksyjnie.
Rozważasz usprawnienie codziennej pracy - swojej i zespołu? Sprawdź, czy automatyzacja firmy to dobry pomysł, biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby.
Rozwój branży OZE wymaga sprawnej komunikacji z zainteresowanymi osobami. Dowiedz się, w jaki sposób obsługa klienta w OZE może ulec znacznej poprawie.
Wzrost popytu na alternatywne źródła energii wymaga sprawnego zarządzania procesami w firmie. Sprawdź, jak efektywnie prowadzić sprzedaż w OZE.
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz ograniczyć liczbę powtarzalnych czynności i jednocześnie osiągać satysfakcjonujące wyniki w firmie? Postaw na sprawdzone narzędzia i przekonaj się, które z nich mogą wnieść realną wartość dla Twojego biznesu.
Poświęcasz mnóstwo cennego czasu na własnoręczne przygotowywanie dokumentów, indywidualnie dla każdego klienta? Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja tworzenia umów i ofert może wesprzeć Cię w tym procesie.
Zastanawiasz się, w jaki sposób procesy w Twojej firmie mogą przebiegać sprawniej i tym samym przyciągać większą liczbę klientów? Postaw na technologiczne wsparcie i sprawdź, czy automatyzacja jest rozwiązaniem dla Ciebie.
Komunikacja z klientem wymaga zarówno zaangażowania, jak i szybkiej reakcji, co jest zazwyczaj trudne do osiągnięcia. Sprawdź, jak działa obsługa na autopilocie i dlaczego może okazać się dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy.
Niedziałające procesy firmowe to strata pieniędzy, czasu i często klientów. Może temu zapobiec automatyzacja procesów w firmie. Dowiesz się o niej w tym artykule, a także poznasz jej wady i zalety.
Sprawna i równocześnie wydajna współpraca zespołu marketingowego jest kluczowa w rozwoju firmy. Sprawdź, w jaki sposób działa automatyzacja w marketingu i dlaczego warto ją wdrażać!
Ostatnie lata nas nie rozpieszczają – pandemia, lockdown, inflacja. Pojawia się coraz więcej głosów o zbliżającej się recesji. Jak oszczędzać pieniądze? Jak przygotować firmę na kryzys?
Zadowolony i powracający klient to dla firmy największa wartość, która jest w praktyce niełatwa do osiągnięcia. Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja w sprzedaży może usprawnić codzienne czynności i tym samym wpłynąć na osiąganie lepszych wyników.
Poprawnie działające w firmie procesy decydują o jej nieustannym rozwoju. Sprawdź czym jest optymalizacja procesów biznesowych i jakie korzyści może Ci przynieść.
W wyniku inflacji oraz wizji zbliżającej się recesji większość firm walczy o przetrwanie na rynku. Sprawdź, jakie możliwości ma automatyzacja i w jaki sposób może wesprzeć Cię w kryzysie.
Potrzeby nowoczesnego klienta sprowadzają się do następującego hasła: „szybko, łatwo i wygodnie”. W ten sam sposób musi działać Twoja firma. Aby było to możliwe poszczególne etapy procesu muszą być zgrane i sprawne.
Automatyzować możesz praktycznie każdą czynność – od wyszukiwania danych i tworzenia dokumentacji i raportów, aż po wdrażanie nowych pracowników czy obsługę klienta. Warunek jest jeden: proces musi bazować na szeroko pojętych danych.
Spróbujmy zatem poznać bliżej automatyzację procesów. Automatyzować możemy każdy proces – łatwy, trudny, krótki, długi, ale musi on opierać się na DANYCH, a nie kreatywności czy wyobraźni (od tego są ludzie).