Kiedy automatyzacja firmy to strzał w 10?

Kiedy automatyzacja firmy to strzał w 10?

Odzyskanie czasu, minimalizacja błędów i kosztów, sprawny przepływ informacji, zwiększenie wydajności i efektywności, osiąganie satysfakcjonujących wyników - to przykłady korzyści, które zdecydowanie przemawiają za wdrożeniem automatyzacji w firmie. 

Jednak decyzja o zautomatyzowaniu działalności nie może być podejmowana wyłącznie przez pryzmat potencjalnych zysków. Warto dokonać analizy czynników biznesowych oraz tych bardziej technicznych, co pozwoli spojrzeć na procesy z nowej perspektywy oraz upewnić się, że automatyzacja firmy to dobry pomysł w Twojej sytuacji.

Czy Twoja firma jest gotowa na automatyzację?

Niestety nie każdy proces można zautomatyzować. Z technicznego punktu widzenia warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  1. Procesy i zadania w firmie są powtarzalne

Każda firma posiada zestaw zadań o określonej częstotliwości np. ofertowanie, kontaktowanie się z kilkunastoma klientami dziennie, stworzenie 3 postów tygodniowo na social media, stworzenie raportu pod koniec miesiąca. Każda powtarzalna czynność to idealny kandydat do automatyzacji. 

  1. Proces działa przez dłuższy czas

Jeśli procesy w Twojej firmie działają bez zarzutu od X miesięcy/lat to warto je zautomatyzować. Usprawnianie nowych zadań jest bezsensowne, bo nie mamy na ich temat wystarczającej wiedzy i nie jesteśmy w stanie określić, czy są optymalne i użyteczne. Niewykluczone, że działający od niedawna proces może za chwilę wymagać zmian, dlatego w tym wypadku automatyzacja się nie sprawdzi. 

  1. Proces jest zoptymalizowany

Procesy poddane kompleksowej analizie i optymalizacji, czyli udoskonaleniu pod kątem poprawnego działania idealnie nadają się do automatyzacji. Jeśli czynności zostały niewłaściwie zaprojektowane i nie działają efektywnie, to technologia może uwidocznić i nasilić istniejące błędy.

  1. Proces opiera się na danych (nie ludzkiej kreatywności)

Jeśli proces w głównej mierze polega na na przetwarzaniu dużej liczby danych z wielu źródeł, to czas pomyśleć o wdrożeniu automatyzacji. Pamiętaj, że zadania wymagające kreatywnego podejścia są zarezerwowane dla ludzi, dlatego nie zawsze warto zastępować ich technologią. 

Kiedy automatyzacja firmy to idealne rozwiązanie pod względem biznesowym?

Aby właściwie odpowiedzieć sobie na pytanie: “czy automatyzacja jest dla mnie?”, warto uwzględnić również biznesowy punkt widzenia:

  1. Firma stawia na szybki rozwój i budowanie przewagi konkurencyjnej

Usprawniając poszczególne procesy w firmie łatwiej osiągniesz nie tylko bieżące cele, ale również długoterminowe takie jak dynamiczny rozwój, czy budowanie przewagi na rynku. 

  1. Procesy stają się coraz bardziej rozbudowane i skomplikowane

Wraz z rozwojem firmy łatwo zaobserwować jak zmienia się struktura i poziom zaawansowania poszczególnych procesów. Jedno zadanie może posiadać nawet kilkadziesiąt etapów, które z czasem stają się trudne do opanowania. W tej sytuacji automatyzacja może stanowić najlepsze wsparcie. 

  1. Pojawia się coraz więcej klientów

Napływ potencjalnych klientów to dla Twojej firmy decydujący sprawdzian z kompleksowej i efektywnej obsługi. Wdrażając automatyzację profesjonalnie obsłużysz znacznie większą liczbę klientów niż dotychczas, a tym samym osiągniesz większe zyski bez konieczności zatrudniania dodatkowych osób. 

Więcej na temat zautomatyzowanej obsługi klienta znajdziesz w artykule “Obsługa klienta na autopilocie oraz jej plusy i minusy”

  1. Rutynowe i powtarzalne zadania stają się coraz bardziej czasochłonne

Jeśli zauważyłeś/-aś, że zadania w Twojej firmie pochłaniają mnóstwo czasu i energii, to pora, aby rozważyć automatyzację, która pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt godzin tygodniowo w skali firmy, a odzyskany czas przeznaczyć np. obsługę większej ilości klientów.

  1. Pojawia się coraz więcej zadań, które zwiększają ryzyko popełnienia błędu

Im więcej zadań, tym większe ryzyko, że Twoi pracownicy popełnią błąd. Co więcej, procesy są rozbudowane i łatwo o pomyłkę. W tym wypadku automatyzacja oznacza minimalizację takich możliwości i wynikających z nich kosztów (utrata wizerunku, klienta, pieniędzy).

  1. Zwiększasz zespół, a to powoduje coraz więcej chaosu

Zarządzanie zadaniami i dbanie o sprawną komunikację i przepływ informacji w kilkunastoosobowym zespole stanowi prawdziwe wyzwanie. Przeniesienie współpracy do jednego, sprawdzonego systemu może okazać się strzałem w 10.

Nie wiesz czy to dobry moment na automatyzację firmy? Pormawiaj z ekspertami!

Podsumowując, jeżeli zależy Ci na sprawnym i efektywnym zarządzaniu firmą to dzięki automatyzacji możesz osiągnąć ten cel. Zanim skorzystasz ze wsparcia technologii zyskaj 100% pewność, że to idealne rozwiązanie pod każdym względem.

Automatyzacja sprawdzi się jeśli Twoje procesy są powtarzalne, sprawne, bazują na danych i działają już jakiś czas. W znaczeniu biznesowym przyda się w przypadku złożonych, czasochłonnych i kumulujących się zadań. Jeśli stawiasz na rozwój działalności i rozbudowę zespołu oraz przybywa Ci liczba klientów to śmiało skorzystaj ze wsparcia robotów. 

Jeśli nie masz pewności, czy automatyzacja jest dobrym wyborem w Twojej firmie – porozmawiajmy! Podchodzimy do spotkań partnersko i nigdy nie sprzedamy Ci rozwiązania, które nie wniesie realnej wartości. Zachęcamy do umówienia się na darmową rozmowę poprzez wypełnienie poniższego formularza.

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Porozmawiajmy
o automatyzacji w Twojej firmie!

Powiedz nam o swojej działalności, procesach i potrzebach, a my podpowiemy jak automatyzacja może wesprzeć codzienną pracę Twojego zespołu.

Wyjaśnimy Ci jakie są możliwości, jak działamy i odpowiemy na wszystkie pytania. Po wypełnieniu formularza Bartek skontaktuje się z Tobą telefonicznie.

Bartek Matablewski
New Business Manager
Adres email
Numer telefonu
Temat rozmowy
Administratorem danych wprowadzonych do formularza jest Let's automate sp. z o.o. Dane osobowe będą przetwarzane w celu nawiązania kontaktu i udzielenia odpowiedzi na pytania. Więcej informacji o przysługujących prawach i zasadach przetwarzania danych, dostępne jest w polityce prywatności.
Dziękujemy za zgłoszenie!
Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie 🎉
Oops! Coś poszło nie tak

Powiązane wpisy