Obsługa klienta na autopilocie oraz jej plusy i minusy

Obsługa klienta na autopilocie oraz jej plusy i minusy

Sprawność, skuteczność i satysfakcja - to komponenty idealnej obsługi klienta. Jednak praktyka pokazuje, że nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z odbiorcami, bieżące wsparcie i dbanie o każdy etap procesu to elementy stanowiące nie lada wyzwanie i często wymagające technologicznego wsparcia w postaci automatyzacji.

W tym artykule dowiesz się, jakie obszary obsługi klienta mogą z powodzeniem działać na autopilocie. Poznasz wady i zalety tego rozwiązania. Dowiesz się, w jaki sposób należy postrzegać automatyzację w obsłudze klienta i jak umiejętnie ją wdrażać.

Co można zautomatyzować w obsłudze klienta?

Znaczna część procesów obsługi klienta usystematyzowanych działaniań i powtarzalnych czynności. To właśnie dzięki tym cechom w możliwa jest ich automatyzacja zarówno w modelu B2B, jak i B2C. Spójrz, w jaki sposób może działać obsługa klienta na autopilocie. 

Potwierdzanie spotkań, proste telefony 

Wykonywanie codziennie kilkunastu telefonów w celu upewnienia się, że odbiorcy pojawią się na spotkaniach bywa frustrujące i czasochłonne. Dzięki automatyzacji telefoniczna obsługa klienta stanie się przyjemnością, a przy tym pozytywnie wpłynie na budowanie relacji biznesowych. 

Automatyczny konsultant płynnie przeprowadzi odbiorcę przez proces rozmowy, podając dokładny termin i miejsce spotkania z prośbą o jego potwierdzenie. W razie dodatkowych pytań chętnie służy pomocą, a w przypadku braku kontaktu oddzwania później.  

Co ważne, rozmowa przebiega w dość naturalny sposób i można odnieść wrażenie, że po drugiej stronie znajduje się człowiek, w związku z tym nie musisz się martwić o zaufanie klientów. Przykładem dobrej, automatycznej obsługi klienta przez telefon może być vee.ai

Informowanie klienta o postępach prac

Z reguły klient, który zdecydował się na współpracę z Twoją firmą, chce być na bieżąco informowany o rozwoju wydarzeń, dlatego warto połączyć to z wewnętrznym systemem CRM lub narzędziem do zarządzania zadaniami. 

Zmiana statusu konkretnego zadania (lub statusu klienta w CRM) może powodować generowanie automatycznych powiadomień dla klienta. Dzięki temu jest on na bieżąco informowany o postępach prac. Innym prostym usprawnieniem może być jest stworzenie wspólnej przestrzeni, w której obie strony mogą umieszczać, a nawet edytować pliki, dokumenty czy tablice kanban przedstawiające etapy pracy.

Tworzenie automatycznych szablonów wiadomości

Stworzenie obszernej i spersonalizowanej wiadomości zajmuje zbyt dużo czasu, dlatego z pomocą przychodzi automatyzacja. Z wykorzystaniem takich narzędzi jak TextExpander łatwo stworzysz profesjonalny szablon wiadomości. Wystarczy, że wpiszesz skrót odnoszący się do danego wątku, a automatycznie pojawi się wstępnie zaprojektowana odpowiedź. 

Przed wysłaniem wybranego tekstu możesz go szybko edytować zgodnie z potrzebami odbiorcy, a cały proces odbywa się w jednym oknie. Nieważne, czy obsługujesz e-mail czy czat, ponieważ narzędzie sprawdzi się równie dobrze w obu przypadkach. W pozostałych codziennych czynnościach również uznasz je za nieocenione wsparcie! 

Obsługa zwrotów i reklamacji

Każda firma dąży do tego, aby obsługa zwrotów i reklamacji przebiegała ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb odbiorcy. Wdrażając automatyzację profesjonalnie przeprowadzisz klienta przez cały proces i maksymalnie skrócisz jego czas oczekiwania i tym samym zaoszczędzisz godziny pracy swojego zespołu. 

Automatyczne przyjmowanie zgłoszeń, generowanie dokumentów na podstawie przesłanego zdjęcia oraz opisu, wysyłanie na bieżąco powiadomień o postępach czy zapisywanie historii całego procesu to tylko niektóre możliwości automatyzacji w zakresie obsługi reklamacji i zwrotów. 

Odpowiedzi na najczęstsze pytania (boty)

Odpowiadanie każdemu klientowi na te same pytania, dotyczące konkretnego produktu czy usługi, pochłania mnóstwo czasu i nie gwarantuje dokonania zakupu. Stworzenie bazy najczęściej zadawanych pytań wraz z wyczerpującymi odpowiedziami i przekazanie jej do dyspozycji zaprogramowanym botom rozwiąże ten problem. 

Wdrożenie automatyzacji sprawia, że klient otrzyma natychmiastowo solidną dawkę wiedzy na temat produktu i szybciej podejmie decyzję o jego zakupie. W ten sposób rośnie sama jakość obsługi klienta, ale też poziom konwersji! Nawet jeśli ciekawość odbiorcy nie zostanie zaspokojona, to zawsze ma możliwość skontaktowania się z pracownikiem, a sam proces umawiania rozmów i kierowania do konkretnego konsultanta może przejąć kompleksowy system automatyzacji.

Wstępna obsługa lead'ów

Pozyskiwanie nowych kontaktów nie kończy się wyłącznie na pozostawieniu przez potencjalnego klienta nazwy firmy, numeru telefonu czy adresu email. Jeżeli nie zadbasz odpowiednio o każdy lead, to dane widniejące w systemie staną się bezużyteczne. 

Warto zautomatyzować pierwsze kroki tego procesu! Możesz wdrożyć system automatycznych maili, które będą mieć na celu zaopiekowanie się każdym potencjalnym klientem, wzbudzenie jego zaufania do marki oraz zainteresowania ofertą. 

Dzięki temu rozwiązaniu odbiorca może szybko otrzymać odpowiedź lub informacje o dalszym przebiegu współpracy po uzupełnieniu formularza lead’owego. 

Umawianie i potwierdzanie spotkań

Samodzielne prowadzenie firmowego kalendarza spotkań to wyjątkowo czasochłonny proces, który wymaga zorganizowania. Automatyczne zarządzanie wszystkimi terminami w jednym, sprawdzonym narzędziu (np. calendly, cal.com czy polski zencal) stanowi nieocenione wsparcie. 

Dzięki temu łatwo określisz swoją dostępność oraz zsynchronizujesz ją z kalendarzem, co ułatwi klientowi zarezerwowanie dogodnego terminu. Oprócz tego automatycznie wyślesz klientowi email z prośbą o potwierdzenie daty i godziny, a następnie link do spotkania i przypomnienie o zbliżającym się terminie. 

Badanie satysfakcji i generowanie cyklicznych raportów

Po zrealizowaniu założonego celu warto skupić się na obsłudze posprzedażowej. Automatycznie wyślij klientowi wiadomość z linkiem do ankiety, w której poprosisz o ocenę wdrożonej usługi lub zakupionego produktu i jakości współpracy oraz określenie ogólnego poziomu satysfakcji. 

Automatycznie zebrane dane z przeprowadzonych badań w formie wykresów lub tabel stanowią podstawę do wyciągania użytecznych wniosków na temat poziomu obsługi klienta, a tym samym wprowadzania w tym obszarze zmian i ulepszeń. 

Automatyzacja w obszarze obsługi klienta nie ogranicza się wyłącznie do wymienionych wyżej procesów, a to oznacza nieskończenie wiele możliwości działania. W każdej firmie czy branży poszczególne etapy mogą się diametralnie różnić, dlatego obsługa klienta na autopilocie wymaga indywidualnego zaprojektowania i uwzględnienia potrzeb oraz możliwości. 

Z tego względu usprawnianie procesów w modelu B2B i B2C przebiega w odmienny sposób. Co ważne, automatyzacja jest na tyle elastyczna, że dopasowanie jej działania do specyfiki firmy nie stanowi żadnego problemu. 

Więcej na temat automatyzacji w sprzedaży przeczytasz w artykule: https://www.letsautomate.pl/post/automatyzacja-w-sprzedazy-w-modelu-b2b-oraz-b2c

Automatyzacja procesów obsługi klienta – wady i zalety

Zalety automatyzacji obsługi klienta

Usprawnione procesy obsługi klienta mogą przynieść Twojej firmie następujące korzyści:

  • zwiększenie jakości - komunikacja i współpraca z klientem staje się profesjonalna poprzez sprawne udzielanie rzetelnych informacji;
  • szybsze wsparcie klienta - możliwość obsłużenia większej liczby osób jednocześnie z zadbaniem o wysoką jakość obsługi;
  • odzyskanie czasu pracowników/przedsiębiorców, który z powodzeniem mogą przeznaczyć na doskonalenie innych obszarów w firmie lub samorozwój;
  • wzrost konwersji - dzięki sprawnej komunikacji na wysokim poziomie klient chętniej dokona zakupu, a jego wątpliwości zostaną rozwiane;
  • mniejszy koszt obsługi klienta - pracownik nie musi poświęcać kilku godzin dziennie na odpisywanie na wiadomości czy nawiązywanie kontaktu telefonicznego z klientem, ponieważ dzięki automatyzacji cel ten zostanie osiągnięty znacznie mniejszym kosztem (mowa tutaj nie tylko o pieniądzach, ale i cennym czasie); 
  • możliwość skalowania firmy i wychodzenia na nowe rynki - odciążając zespół obsługi klienta poprzez wsparcie robotów będziesz mógł/-a rozszerzyć swoją działalność o niedostępne dotąd rynki i osiągać znacznie większe przychody. 

Wady automatyzacji w dziale obsługi klienta

Automatyzacja obsługi klienta jak każde inne rozwiązanie posiada również słabe strony. O jakich kwestiach warto pamiętać usprawniając ten proces?

  • robot nigdy nie zastąpi w pełni człowieka, ponieważ nie potrafi rozwiązywać problemów w kreatywny sposób, lecz działa według określonych schematów;
  • automatyczny konsultant może sobie nie poradzić ze skomplikowanymi problemami klienta;
  • minimalne błędy mogą skutkować odejściem klienta, dlatego należy podchodzić ostrożnie do automatyzacji i wiedzieć na którym etapie skorzystać ze wsparcia człowieka; 
  • automatyzacja to nie magiczne rozwiązanie, które pozwoli na zawsze zapomnieć o obsłudze klienta - roboty stanowią wyłącznie wsparcie w komunikacji pracownika z klientem. 

Jak zautomatyzować obsługę klienta?

Zanim zdecydujesz się wdrożyć w swojej firmie zautomatyzowaną obsługę klienta poświęć czas na dokładną analizę poszczególnych procesów oraz ich optymalizację w celu poprawnego działania. Następnie wybierz te etapy, które według Ciebie wymagają natychmiastowego usprawnienia i zastanów się w jaki sposób chcesz tego dokonać. 

Automatyzacja sprawdza się najlepiej w powtarzalnych procesach o stałym schemacie, w którym doskonale orientujesz się, jakie problemy mogą wyniknąć na danym etapie. Pamiętaj, że automatyzacja w obsłudze klienta nigdy nie zastąpi kontaktu z człowiekiem, lecz stanowi wsparcie w procesie komunikacji. 

Dobro klientów ma dla firmy decydujące znaczenie, dlatego warto na bieżąco analizować poziom satysfakcji i odpowiednio szybko reagować na nawet z pozoru niewielkie spadki w ocenach. 

Podsumowując, automatyzacja procesów obsługi klienta oferuje nieskończenie wiele możliwości i przede wszystkim zależy od aktualnych potrzeb Twojej firmy. Najlepiej sprawdzi się, kiedy zostanie indywidualnie zaprojektowana pod kątem Twojej działalności, aby wspomagać Cię w osiąganiu założonych celów. Obsługa klienta na autopilocie pozwala na sprawną i profesjonalną komunikację. Dzięki temu rozwiązaniu odzyskasz cenny czas, zminimalizujesz koszty i zwiększysz konwersję.

Porozmawiajmy o tym, jak zautomatyzować proces obsługi klienta w Twojej firmie

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach automatyzacji w obsłudze klientów? Interesuje Cię wdrożenie systemu wspieranego działaniem sztucznej inteligencji? Wypełnij poniższy formularz i umów się na bezpłatną konsultację. W czasie 30-minutowej rozmowy odpowiemy na wszystkie pytania, poznamy Twoje potrzeby i zaproponujemy kilka sposobów na zoptymalizowanie obsługi klienta w Twojej firmie!

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Porozmawiajmy
o automatyzacji w Twojej firmie!

Powiedz nam o swojej działalności, procesach i potrzebach, a my podpowiemy jak automatyzacja może wesprzeć codzienną pracę Twojego zespołu.

Wyjaśnimy Ci jakie są możliwości, jak działamy i odpowiemy na wszystkie pytania. Po wypełnieniu formularza Bartek skontaktuje się z Tobą telefonicznie.

Bartek Matablewski
New Business Manager
Adres email
Numer telefonu
Temat rozmowy
Administratorem danych wprowadzonych do formularza jest Let's automate sp. z o.o. Dane osobowe będą przetwarzane w celu nawiązania kontaktu i udzielenia odpowiedzi na pytania. Więcej informacji o przysługujących prawach i zasadach przetwarzania danych, dostępne jest w polityce prywatności.
Dziękujemy za zgłoszenie!
Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie 🎉
Oops! Coś poszło nie tak

Powiązane wpisy