Czy automatyzacja przyda się w mojej firmie?

Czy automatyzacja przyda się w mojej firmie?

“W mojej firmie jest zdecydowanie za dużo obowiązków, a za mało czasu.” - ten problem dotyka wielu przedsiębiorców. Rozwiązanie wydaje się proste – automatyzacja! Ale tak w ogóle, dla jakich firm jest ona przeznaczona, jakie daje korzyści i kiedy można ją wdrożyć? Przed przystąpieniem do automatyzacji warto rozwiać te i inne wątpliwości, aby upewnić się, czy to rozwiązanie sprawdzi się w Twojej firmie.

W poniższym artykule dowiesz się jakim firmom dedykowana jest automatyzacja, dlaczego warto ją wdrażać i od czego zacząć. Poznasz słabe strony tego rozwiązania i przekonasz się, że czasami warto najpierw zoptymalizować poszczególne procesy.

Dla kogo jest automatyzacja? Gdzie się sprawdzi?

Automatyzacja jest idealnym rozwiązaniem dla firm, w których procesy opierają się na szeroko pojętych danych. Co to znaczy? Wszędzie tam, gdzie codziennie przewija się fakturowanie, raportowanie, obsługa klienta, analiza danych, marketing czy inne obszary, zawierające powtarzalne czynności, które można zaprojektować i tym samym usprawnić, tam wkracza automatyzacja. 

Zdecydowana większość firm może z powodzeniem korzystać z technologicznego wsparcia. Nieważne czy prowadzisz jednoosobową działalność, czy jesteś właścicielem kilkudziesięcioosobowej firmy – w obu przypadkach mogą występować procesy nadające się do natychmiastowego usprawnienia.

Więcej na temat automatyzacji procesów przeczytasz w tym wpisie „Czym jest i jak działa automatyzacja procesów w firmie”.

Dlaczego warto wdrożyć automatyzację?

Powodów jest wiele. Przede wszystkim dzięki usprawnieniu poszczególnych procesów zauważysz znaczną poprawę wyników w firmie. Zyskasz mnóstwo cennego czasu, który do tej pory przeznaczałeś/-aś na wykonywanie rutynowych czynności. Zredukujesz liczbę popełnianych błędów, które mogłyby zaważyć na współpracy z klientem. 

Oprócz tego zapewnisz wyższą jakość obsługi, poprzez błyskawiczną reakcję na potrzeby zainteresowanych osób. Wdrażając automatyzację sprawisz, że Twój zespół skupi się wyłącznie na kreatywnym rozwiązywaniu problemów. Moglibyśmy tak bez końca wyliczać zalety automatyzacji, ale jedno jest pewne – inwestując w automatyzację, inwestujesz w przyszłość swojej firmy.

Kiedy automatyzacja się nie sprawdzi?

Określenie i wybranie powtarzalnych procesów związanych z przetwarzaniem danych, to dopiero połowa sukcesu na drodze do automatyzacji. Niestety nie wszystkie czynności przebiegają bez zarzutu i są właściwie zaprojektowane przez człowieka.

W tym wypadku nie warto poświęcać czasu na automatyzację, ponieważ może ona negatywnie wpłynąć na stabilność i działanie procesów, które w ostateczności będą wymagać czasochłonnej naprawy. Dobra rada: jeśli nie jesteś pewny/-a czy procesy w Twojej firmie przebiegają bezbłędnie, to zrezygnuj z automatyzacji do czasu wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości.

Jak rozpocząć przygodę z automatyzacją?

Kluczem do efektywnego wdrożenia automatyzacji jest dokonanie dokładnej analizy (mapowania) poszczególnych procesów i czynności wykonywanych na co dzień w firmie. Chodzi o to, abyś spojrzał/-a na każde zadanie z nowej perspektywy, wychwycił/-a ewentualne błędy i niedociągnięcia wymagające naprawy oraz ocenił/-a wydajność. Jeśli procesy biznesowe działają jak należy i mają powtarzalny element, to możesz je z powodzeniem zautomatyzować. 

Automatyzacja – dla małych i dużych firm

Podsumowując, automatyzacja przeznaczona jest zarówno dla małych, średnich, jak i dużych firm, w których można znaleźć rutynowe procesy niewymagające ludzkiej kreatywności. Usprawnienie poszczególnych czynności ostatecznie skutkuje poprawą wyników oraz wzrostem zadowolenia klientów i efektywności pracowników. Pamiętaj, że automatyzacja nie sprawdzi się w przypadku niepoprawnie działających procesów, dlatego przed jej wdrożeniem poświęć czas na mapowanie i optymalizację. 

Zatem, czy automatyzacja przyda się w mojej firmie? Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że oprócz tego, że będzie użyteczna, to stanie się nieodłączną częścią Twojej działalności. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej przeanalizowałeś/-aś wszystkie procesy i wyeliminowałeś/-aś ewentualne błędy.

Nasz zespół specjalistów od automatyzacji pomoże Ci w każdym z tych etapów. W pierwszej kolejności zachęcamy do umówienia się na bezpłatną konsultację. Wypełnij znajdujący się poniżej formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w dogodnym terminie. W czasie 30-minutowej rozmowy odpowiemy na wszystkie pytania, zidentyfikujemy procesy do zautomatyzowania i zaprezentujemy pierwsze pomysły na automatyzacje.

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Porozmawiajmy
o automatyzacji w Twojej firmie!

Powiedz nam o swojej działalności, procesach i potrzebach, a my podpowiemy jak automatyzacja może wesprzeć codzienną pracę Twojego zespołu.

Wyjaśnimy Ci jakie są możliwości, jak działamy i odpowiemy na wszystkie pytania. Po wypełnieniu formularza Bartek skontaktuje się z Tobą telefonicznie.

Bartek Matablewski
New Business Manager
Adres email
Numer telefonu
Temat rozmowy
Administratorem danych wprowadzonych do formularza jest Let's automate sp. z o.o. Dane osobowe będą przetwarzane w celu nawiązania kontaktu i udzielenia odpowiedzi na pytania. Więcej informacji o przysługujących prawach i zasadach przetwarzania danych, dostępne jest w polityce prywatności.
Dziękujemy za zgłoszenie!
Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie 🎉
Oops! Coś poszło nie tak

Powiązane wpisy